| boss97 a întrebat:

Salut.Spuneti-mi va rog,cum sa formatez Disk C? Ca in timpul instalarii windows-ului nu imi arata nimic de genul asta, ca stiu ca ar trebui sa imi arate...Am cd cu windows 7 ultimate,dar vreau sa stiu cum sa formatez disk c, help me please big grin

4 răspunsuri:
| halogen001 a răspuns:

Pornesti de pe DVD (apesi o tasta), astepti sa se incarce, alegi limba, install now, dai accept licenta, dai click sau selectezi Custom(advanced), dai click pe Drive options (advanced), dai click sau alegi partitia pe care vrei sa o formatezi, dai click pe Format, astepti, selectezi din nou unde vrei sa fie windows-ul (cred ca tot unde ai formatat Disk 0 Partition2) si dai next si asa mai departe.

| halogen001 a răspuns:

Mai poti formata daca pornesti calculatorul de pe un CD, DVD sau o memorie, care are pe ea un manager de partitii - cum ar fi MiniTool Partition Wizard http://www.partitionwizard.com/free-partition-manager.html si dupa aceea schimbi dvd-ul si pornesti de pe cel cu w7, dar cum nu ai nevoie de prea multe manevre cu partitii, merge bine si direct la instalarea w7.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Formatul se face inainte de a incepe instalarea propriu zisa a windows-ului. Bine, asta doar daca bootezi de pe dvd/flash. In momentul in care alegi partitia pe care doresti instalarea ai si optiunea de "format" in rubricile de mai jos. Selectezi partitia C, selectezi format si gata.