| Iuly2001 a întrebat:

Stie cineva cum pot instala un router wireless pe windows xp (routerul este Tenda F300) Va rog sa raspuneti cat mai rapid!

9 răspunsuri:
| valentin75 a răspuns:

Salut! Conecteaza routerul la computer pe un port normal (nu pe wan), deschide explorer si intra pe 192.168.0.1, ar trebui sa poti intra pe router; inainte de aceste operati il poti reseta, sa fie alimentat si tine apasat pe butonul de reset pana se sting ledurile /25-30 sec. (are un buton sau orificiu, pentru a doua varianta poti utiliza o agrafa pentru a apasa). Dupa ce ai intrat pe el...il setezi in functie de ce internet ai, nu uita sa schimbi parola de acces la interfata (se pot conecta si altii si iti pot schimba setarile si parola).

| Exaizo a răspuns:

Click Install > Next > Next > Finish

| Bolinski a răspuns:

Chiar nu vad rostul intrebarii. Folosirea unei mici farame de logica si cercetare personala este chiar asa de grea?

| K0sti a răspuns (pentru Bolinski):

Extrem de grea pentru unii! Se pare ca esti nou pe aici! happy

| Iuly2001 explică (pentru gpaul):

Cand scriu pe google 192.168.0.1 imi apare altceva decat imi arata ei

| gpaul a răspuns (pentru Iuly2001):

Nu trebuie sa scrii pe google. Ci in spatial pentru URL. Si trebuie ca router-ul sa fie deschis si conectat la cablul de internet si mai departe in laptopul/PC-ul pe care il folosesti sa intri pe 192.168.0.1

| Iuly2001 explică (pentru gpaul):

Dupa ce am intrat pe 192.168.0.1 ce nume si ce parola trebiue sa pun? De unde le aflu?