| Caramizaru_Andrei_1998 a întrebat:

Salut, stie cineva cum pot sa vorbesc cu cineva la telefon si sa folosesc castile si eventual micorfonul conectat la calculator?
Ceva program la care imi conectez telefonul si ma lasa sa vorbesc la telefon de pe calculator.
Cand ma mai uit la un film pe pc, folosesc castile si ocazional imi suna telefonul si ori nu il aud ori vreau sa ma uit la film in continuare in timp ce vorbesc cu acea persoana si nu pot sa tin telefonul la ureche deoarece vorbesc foarte mult la telefon.
Da stiu exista skype, discord si altele dar poate persoana respectiva nu are internet, 2018 aproape 2019 cine nu are 3G-4G dar poate nu mai are asa multa baterie si nu poate sa foloseasca internetul.
Daca stie cineva ceva si gratis daca se poate dau funda.

Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

Cisco Jabber
Îl avem instalat la firma, însă nu știu dacă e gratis, e destinat mai mult segmentului business.
Pe site nu apare nimic cum ca ar fi contracost.

| Lioana a răspuns (pentru NLS):

Cum functioneaza mai exact acest Cisco Jabber? Se instaleaza si pe telefon si pe PC sau doar pe unul din ele? Are nevoie de internet?

| NLS a răspuns (pentru Lioana):

Nu cunosc dedesubturile, dar ma pot interesa. Presupun ca are nevoie de rețea locala.
Telefonul se conectează la modem din câte știu.

Putem efectua apeluri fără sa folosim telefonul, însă acesta trebuie sa existe.
Se conectează la Outlook, astfel încât preia contactele din acesta, afișând totodată și starea (disponibil sau OFF-LINE), când interlocutorul nu se afla la PC.

| Caramizaru_Andrei_1998 explică (pentru NLS):

Multumesc foarte mult!