| Rares90123 a întrebat:

Salut, stie cineva cum sa instalez JDK 17 pe un host dedicat care are ca sistem de operare Linux?

2 răspunsuri:
| flixbuster a răspuns:

Daca ai zis JDK 17 presupun ca vorbesti despre Oracle JDK 17.

Mergi aici si descarci in functie de tipul de package manager al distributiei folosite: Debian/Ubuntu si derivate iei Debian package, Redhat/SUSE si derivate iei RPM package - pentru cele care nu folosesc nici pachete DEB si nici RPM iti ramane optiunea Compressed archive (= tar.gz).

Mai jos in aceeasi pagina ai Installation Instructions - faci click, citesti, aplici.

https://www.oracle.com/java/technologies/downloads/

Succes!

| BIoody a răspuns:

Salut,
Java Open JDK 17 este compatibila cu urmatoarele:
Ubuntu LTS 16, 18, 20
Pentru instalare:
utilizeaza comanda: wget https://download.java.net/......bin.tar.gz

Dupa extragi arhiva in main directory, cu comanda:
sudo tar xvf openjdk-17_linux-x64_bin.tar.gz
Dupa le muti:
sudo mv jdk-17 /opt/
Dupa dai permisiuni 777 la folderul opt
chmod -R 777 /opt
iar dupa il poti instala:
sudo apt update
sudo apt install oracle-java17-installer