| leuzzz a întrebat:

Care sistem de operare este mai bun 2indow xp sau ubuntu linux pe care sa il instalez?

Răspuns Câştigător
| DragomirMihail2020 a răspuns:

Salut!
Iti zic care este cel mai bun iti zic si de ce si avantajele si dezavantajele Ok ca sa intelegi si tu despre ce este vorba.

1 Cel mai sistem de operare este:
Linux.

2 Linux iti zic avantajele si dupa aceea dezavantajele:
Avantajele:
-Navighezi foarte usor.
-Ai grafica HD (si cand te joci ai 3D HD).
-Usor de folosit.(Stilul unul modern).
-Licenta free (gratis).
-Consuma foarte foarte putina memorie si resurse parca zici ca nici nu consuma.
-Iti merg si jocuri fara nicio problema chiar daca indeplinesti cerintele minime (Low) parca zici ca ai cerinte normale sau chiar avansate (High). Daca stii ce zic Leuzz.
-Are in tot sistemul sau de operare Linux doar 200 de erori sau mai putin, fata de xp care sunt foarte multe erori acolo nu cred ca pot sa zic ca depaseste 2000.
-Navigarea este mult mai usoara chiar daca descarci nu stiu (10 fisiere pe torrent odata), tot navighezi bine nu slabeste viteza sau astepti cu caru o gramada pentru un lucru.

Dezavantaje:
-Se face mereu updaturi.
-Din cauza updaturilor scade putin viteza la internet.
-Unele jocuri mai vechi nu prea functioneaza asa de bine sau programe. (Daca ei un program sau un joc din 1999 nu prea iti merge sau nu il cunoaste fata de un joc de la 2005-2014).

Windows Xp
Avantaje
-Nu consuma multe resurse
-Nu se viruseaza asa usor sau chiar deloc.
-Linux nu ingreuneaza sistemul sau merge mai greu cu trecerea timpului (poate sa dureaze si 10 ani ca pentru el este ca si cum a durata doar 10 min).
-Stilul classic simplu.
-Merge normal.
-Setarile sunt default la Xp (Low-Medium).

Dezavantaje:
-Ai peste 2000 erori.
-Chiar daca nu consuma resurse viteza ta tot este incetinita fata de Ubuntu setarile sunt facute in asa fel incat viteza sa, sa poata naviga cu usurinta la xp nu-i asa.
-Windows xp sau toate windowsurile o sa vezi ca viteza sa incetineste cu timpul sau dupa o anumita perioada + apar erori, virusi...
-Windosul are foarte multi virusi in system chiar daca ai antivirusi si nu gaseste sunt unele fisiere care se infecteaza si cand este prea tarziu trebuie iar sa reinstalezi win.
-Windosul nici el nu accepta (Win7, Vista, Win8...) nu accepta jocuri avansate sa zic asa nu sunt compatibil sistemului.

PS:Lista ar continua la Windows dar nu cred ca ai citi tot asa ca am zis mai pe scurt si exential.
Linux este un sistem de operare complex dar merge foarte bine si ruleaza si jocuri dar nu jocuri vechi (1999-2000) nu prea ruleaza asa bine unele merg altele nu, linux este facut sa mearga orice joc la zi.

Nu uita sa dai Funda celui mai bun raspuns care te-a ajutat.

| CinevaNou a răspuns (pentru DragomirMihail2020):

Poti sa enumeri cateva din cele peste 2000 erori?

9 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ambele sisteme de operare sunt bune, alege-l pe acela care stii sa-l utilizezi conform cunostintelor si cerintelor tale.

| MihaiGe a răspuns:

Parerea mea, este ca, windows este cel mai bun Sistem de Operare.

| DragomirMihail2020 a răspuns:

Multumesc pentru Funda:
Iti zic doar 20 ca nimeni nu o sa citeasca toate cele 2000 de erori sa fim sincer.
PS:Erorile le scriu in romana ca sa inteleaga toata lumea.

-Windows nu ar putea rula din cauza unei probleme de configurare hardware disk-ul al calculatorului
-Eroarea 2 din Actualizare Windows
-Probleme in Windows XP cu hardware-ul defect sau incompatibil.
-Eroare de sistem 5 a aparut un mesaj atunci cand executati Net View sau comanda Ora net.
-Mesaj de eroare cand incercati sa va conectati la Internet printr-o conexiune PPPoE sau conexiune Router.
-Editare registru a fost dezactivat de administratorul dvs.
-Imposibilitatea de a deschide serviciile de wuauserv pentru scrierea pe computer local.
-1058:Nu poate porni serviciul automat actualizarile pe computer local.
Serviciul nu poate fi pornit, fie pentru ca este dezactivat sau ca nu are dispozitive activate asociate cu ea.
-Ferestre codul de eroare 205 erori sunt cauzate de lipsa unor fisiere de sistem sau de structuri de registry de sistem rupte. Acesta este un semn important de un sistem instabil, care este de obicei cauzata de intretinerea necorespunzatoare a calculatorului.
-HP Officejet Error 351 (Eroarea de imprimanta sau fax).
-Eroarea 0X8007232b sau 0x8007007B apare atunci când încercati sa activati Windows
-Mesajul de eroare „Microsoft Visual C++ Runtime Library Runtime Error" după ce s-a instalat Office XP sau un program Office XP Imprimare, E-mail...
-EROARE: Task Manager a fost dezactivat de administratorul dvs.
-Software-ul antivirus a detectat un virus. Este posibil ca fisierul descarcat sa contina un virus. De aceea, fisierul pe care ati incercat sa-l descarcati a fost eliminat de Managerul de atasari din Windows
-Acest dispozitiv nu poate functiona corect pana cand reporniti computerul.
-Windows nu poate identifica toate resursele Acest dispozitiv utilizeaza.
-Reinstalati driverele pentru acest dispozitiv.
-Acest dispozitiv nu este prezent, nu functioneaza corect, sau nu are toate driverele sale instalate.
-Windows nu poate determina ce resurse sunt necesare pentru acest dispozitiv.
-Firmware-ul sistemului computerului dvs. nu include suficiente informatii pentru a configura și de a folosi acest aparat in mod corespunzator. Pentru a utiliza acest aparat, contactati producatorul computerului pentru a obtine o actualizare de firmware sau BIOS update.
-Software-ul pentru acest dispozitiv a fost blocat de pornire pentru ca este cunoscut a avea probleme cu Windows. Contactati furnizorul de hardware pentru un nou driver.
-O aplicatie sau serviciu a inchide acest dispozitiv hardware.

Si ce-a mai intalnita eroare si ce-a mai enervanta este:
-Not a valid Win32 application.

| CinevaNou a răspuns (pentru DragomirMihail2020):

99% din ce ai scris acolo se pot aplica oricarui windows(daca citesti in josul paginii), nu sunt specifice xp.

| DragomirMihail2020 a răspuns (pentru CinevaNou):

1 Subiectul este inchis ca a inteles mesajul dintre windows si Linux.
Si a dat si Funda.
2 Linux si Windows (este mai bun Linux) ai zis sa iti zic erori din windows dar nu ai zis sa fie chiar si de xp ai zis sa enumar 200 de erori (si da erorile astea sunt specificate pe windows).
PS:Erorile difera de la un windows la altu daca nu stiai.
Ex:
Xp : Eroare 15: Fisier nu a fost gasit.
Win7 Eroare 15 Fisierul nu a fost gasit chainloader / Bootmgr / (Boot= Bios).
Vista Grup eroare de boot 15, fisierul nu a fost gasit.
Win8 Eroarea 15 nu va porni, eroare BCD! Date de configurare lipseste.

| CinevaNou a răspuns (pentru DragomirMihail2020):

1. irelevant
2. e mai bun ala pe care iti faci tu treaba. Daca era asa bun linux l-ar fi folosit toti.
Daca citesti cu atentie se vede clar ca ma refeream la xp cand am zis sa enumeri CATEVA din cele 2000 erori.
E ridicol exemplul, speram la ceva mai evident, cum ar fi faptul ca xp foloseste versiunea veche de gdi iar atunci cand o aplicatie nu mai raspunde nu ii mai face redraw. De aici si efectul ala misto de cascada cand misti ceva deasupra ei. Odata cu aero din vista+ s-a eliminat problema asta.

| Luck19 a răspuns:

Windows 7
Parerea mea
Linux nu se gasesc jocuri
Ubuntu nu intelegi manevrele pe care le intelegi la Windows

| 1andreea123 a răspuns:

Linux ...eu il folosesc de un an jumatate si functioneaza ca si la inceput big grin