| Yumen a întrebat:

daca instalez un sistem de operare Linux pe calculator, va trebui instalarea driverelor?

Ce fel de Linux ar fi recomandat sa instalez pe calculator?

Răspuns Câştigător
| MenInShadow a răspuns:

Nu, nu trebuie sa instalezi nimic ce tine de drivere, linux-ul (cel putin anumite distributii de linux) vin cu programe "default", sau predefinite, cum vine si windows-ul, adica ai sunet si un fel de "driver" pentru placa video deja instalat, deci tu nu trebuie sa instalezi nimic.

Ai putea, dar e ceva de munca, daca te muti pe linux tine minte ca nu-i ca la windows. In primul rand orice-i.exe, adica executabil, nu merge pe linux, cel putin nu normal, trebuie trecut prin alt program sau programe.

De asemenea nu exista jocuri sau lucruri de genul, si nici programe gen photoshop, Microsoft office, etc.

Exista libre office ca inlocuitor pentru Microsoft office, sau Gimp ca inlocuitor pentru Photoshop, deci nu-i mare lucru.

Doar atat sa ti minte: Linux nu e windows. Ce poti face pe windows nu poti face pe linux, nu mereu, si daca poti, nu usor. Plus ca o sa fie nevoie sa inveti cateva comenzi de baza in terminal.

Eu folosesc linux de vreo... 2 ani, si de 6 luni folosesc numai linux, windows doar ca sa ma joc din cand in cand atunci cand ma plictisesc.

Iti recomand Linux Mint, pentru ca nu te pricepi inca la Linux, dar ai de ales intre Linux Mint si Ubuntu, desii Linux Mint o sa para mai prietenos din moment ce interfata este asemanatoare cu cea de la windows.

Uita-te pe net la cateva review-uri si vezi ce si cum legat de Linux Mint si Ubuntu, vezi care-ti place si daca vrei sa le probezi, poti ori sa le instalezi, ori sa le bagi pe un cd si sa le probezi live.

Inca 2 chestii de mentionat.

1. Daca ai in pc windows 8 si vrei sa faci dual boot cu linux, adica sa ai si windows 8 si linux si sa le folosesti cand vrei tu, nu o sa functioneze ubuntu, sau cel putin e posibil sa nu functioneze, ti-as putea explica de ce, dar e cam complicat. Poti face lucrurile sa mearga, dar la fel, e putin cam greu.
Totusi, eu acum am linux mint si windows 8 pe acelasi hard si pot spune ca ambele merg bine, cel putin linux-ul merge perfect tinand cont ca pe el stau cel mai mult.

2. Instalarea nu este la fel ca la windows, si nici formatarea, deci o sa fie nevoie sa te informezi putin inainte sa instalezi un linux, asta daca nu cumva vrei sa-l folosesti ca sistem de operare principal, si atunci doar alegi optiunea "Erase disk and install linux" sau ceva de genul, si nu trebuie sa modifici nimic la partitii, instaleaza el totul cum trebuie.

Daca mai ai intrebari, iti stai la dispozitie.

1 răspuns:
| Radu284 a răspuns:

Depinde de distributia de Linux si de ce hardware ai.
In general, driverele usuale sunt incluse, dar daca ai ceva mai 'exotic' (un tuner tv, o placa wireless mai rara, etc.) va trebui s ainstalezi driverele manual, daca le gasesti.

Daca ai ceva cu nVIDIA ion (procesor Intel si GPU Nvidia), stiu ca sunt ceva probleme, si nu o sa mearga cum trebuie.