| SimiC a întrebat:

Salut.
Stie cineva de ce nu imi merg videoclipurile de pe youtube la rezolutia 720p si 1080p?

Poate fi din cauza PC-ului?
-250GB
-2GB RAM
-256VIDEO (merge FIFA 2010, Test Drive Unlimited, NFS Undercover, NFS WORLD, si multe altele).

La 720P, merge destul de bine, sacadeaza rar (cam la 1 minut), iar la 1080p sacadeaza. Mentionez ca nici internetul nu merge foarte bine. Trebuie sa astept la 720P pana ce se incarca. La 240p nu trebuie sa astept cand se incarca, insa se vede urat.
MS

8 răspunsuri:
| florin1979 a răspuns:

Mie imi merge cu single core de 3 giga si placa video de 256 mb. incearca sa reinstalezi cel mai actual driver al placii video, de pe situl; oficial al producatorului(nVIDIA si sau radeon) precum si ultimul Adobe flash player.

| KodrutZ a răspuns:

@Tudyss: Esti complet degeaba. Mai bine taci decit sa induci omul in eroare.
In principiu, Seth are dreptate. Ce procesor ai? Cu Flash 11.1, e posibil sa iti mearga 1080P lejer si cu un procesor slab, chiar single core, atita vreme cit placa video e capabila de decodare fullHD hardware, ceva gen Radeon HD2xxx macar.

| SimiC explică (pentru KodrutZ):

Intel Pentium 4 3. 00Ghz, 2.0GB Ram,
Placa video: Asus X1650 Series 256MB

| KodrutZ a răspuns (pentru SimiC):

Da, cam esti la limita. Posibil sa ai noroc daca le downloadezi 1080P de pe YouTube si folosesti un player destept, gen MediaPlayer - MPlayer, adicatelea...

| Tudyss a răspuns:

E de la placa video si de la procesorul grafic, avand in vedere ca e de 256mb...e cam prima faza a unei placi, daca vrei calitate mai mare ai nevoie de componente bune, gen 1024mb, aa si mai trebuie si sa ai internet relativ ok ca sa iti functioneze binehappy

| SimiC explică:

Ma intreb daca are cineva din Romania net, sa mearga Full HD rolling on the floor?
Un prieten are 8GB ram, Procesor i5/i7 nu mai stiu, placa video de 1GB, si avem acelasi net, si tot nu ii merge 1080p HD. Insa la jocuri totusi ii merge mult mai bine.

| Intruder19 a răspuns (pentru SimiC):

Cum sa nu mearga full hd pe youtube?
Mie imi merge foarte bine si nu am un super pc.Problema vine de la procesor, daca nu ai cel putin un dual core nu poti rula 1080p

| VladimirPutin a răspuns (pentru SimiC):

Merge netu bine mai ales la rețelele de cartier
tu poate ai rds, upc sau romtelecom