| RandomStudent a întrebat:

Stie cineva unde este mai exact "imaginea" windows-ului? De exemplu daca sterg imaginea in easybcd cum as putea sa o adaug din nou?

Răspuns Câştigător
| Algo098 a răspuns:

Add New Entry, apoi de la Operating Systems - Windows
Type: Windows Vista/7/8/10
Name: Microsoft Windows - aici pun numele pe care-l doresc eu, de exemplu "Primul windows", "Windows 7", "Windows 8.1" sau orice altceva care sa fie sugestiv
Drive: D:\ - aici pun litera corespunzatoare partitiei cu windows-ul pe care vreau sa-l pornesc (ma uit unde e windowsul dorit si pun acea partitie).

Dau "Add Entry" si la repornirea pc-ului voi putea intra in windows-ul dorit.

2 răspunsuri:
| Algo098 a răspuns:

Daca stergi intrarea corespunzatoare windows-ului cu easybcd, windows-ul nu va mai porni.

O solutie e instalarea unui nou windows pe o alta partitie, nu pe cea cu windows-ul pe care vrem sa-l reintroducem, se instaleaza easybcd in noul windows si de acolo se adauga intrarea cu windows-ul vechi. Asa am facut eu si mi-a mers bine.

Nu stiu daca cu windows repair cu dvd-ul windows-ului daca se poate reface ceea ce ai sters cu easybcd ca apoi windows-ul vechi sa reporneasca. N-am incercat.

Nu stiu daca cu easybcd pornit de pe un windows live de pe dvd sau stick se poate reface intrarea pentru windows-ul vechi ca sa reporneasca acel windows. N-am incercat.

Poate ca mai sunt softuri in afara de easybcd care pot reface acea intrare pentru a reporni windows-ul. Nu le stiu, nu le-am incercat.

Nu mai stiu cum e cu imaginile astea. Am retinut si sper sa nu gresesc, ca windowsul Vista, 7, 8, 8.1, 10 se instaleaza in 2 partitii spre deosebire de windows-urile mai vechi care se instalau intr-o singura partitie. Parca am vazut undeva ca se poate instala si un windows 7, 8, 8.1 sau 10 intr-o singura partitie, dar nu am fost interesat sa inteleg miscarea si in plus poate ca ar fi fost oarecum dificil de inteles (pentru mine evident).

Deci, windows-ul (vista, 7, 8, 8.1, 10) foloseste 2 partitii. Una mica de 100MB sau mai mult, partitie care contine instructiuni de boot, probabil acolo sunt trecute intrarile pe care le putem modifica cu easybcd si o partitie mare de ordinul zecilor sau chiar sutelor de GB, pe care o alegem noi, de dimensiuna pe care o vrem noi in functie si de cat spatiu avem pe hard disk. Pe partitia mare sunt fisierele windows-ului si programele pe care le instalam noi. Partitia mica nu are atribuita o litera si din cauza asta ramane ascunsa in Explorer. Daca ii atribuim o litera, o vom vedea si in explorer. Probabil ca e ascunsa ca sa nu stergem ceva de pe ea si sa blocam windows-ul. Cred ca aici in partitia mica ascunsa programul easybcd face modificarile.

Informatii mai corecte cred ca se gasesc aici http://neosmart.net/......i/easybcd/

| RandomStudent explică (pentru Algo098):

Ok, mersi de explicatie, inteleg si eu lucrurile astea, dar cum ai adaugat vechiul windows in easybcd, cel mai probabil ai dat la add new entry...si dupa?

| Algo098 a răspuns (pentru RandomStudent):

Add New Entry, apoi de la Operating Systems - Windows
Type: Windows Vista/7/8/10
Name: Microsoft Windows - aici pun numele pe care-l doresc eu, de exemplu "Primul windows", "Windows 7", "Windows 8.1" sau orice altceva care sa fie sugestiv
Drive: D:\ - aici pun litera corespunzatoare partitiei cu windows-ul pe care vreau sa-l pornesc (ma uit unde e windowsul dorit si pun acea partitie).

Dau "Add Entry" si la repornirea pc-ului voi putea intra in windows-ul dorit.