| maphiotul a întrebat:

Salut.
Stiti cum pot face mirror screening de pe telefon pe un tv destul de nou dar nu e smart?
Dar fara sa fie nevoie de wifi in apartament, prin hotspotul telefonului sau prin bluetooth.
Daca merge prin chromecast sau vreun mediaplayer sau vreun adaptor bluetooth gen. Daca da, prin care?
Va multumesc

Răspuns Câştigător
| Fulbaster a răspuns:

Poți folosi Chromecast cu hotspot, dar ai nevoie de un alt telefon decât cel pe care vrei să-i faci mirroring pe tv.

16 răspunsuri:
| Fulbaster a răspuns:

Prin Chromecast se poate, dar ai nevoie de o conexiune WiFi, cred ca se poate si prin hotspot.

| maphiotul explică (pentru Fulbaster):

Trebuie sa fii sigur daca se poate prin hotspot
Sa nu dau 150 degeaba si sa ma complic cu returnare colet

| Fulbaster a răspuns (pentru maphiotul):

Nu riști nu câștigi?‍♂️

| maphiotul explică (pentru Fulbaster):

Ăsta nu e un raspuns plauzibil
Nu pot sa-ti dau funda

| maphiotul explică (pentru Fulbaster):

Pfaiii doamne fereste
Asa da, probabil ca merge
Dar nu am decat un telefon

| Fulbaster a răspuns (pentru maphiotul):

Poți folosi Chromecast cu hotspot, dar ai nevoie de un alt telefon decât cel pe care vrei să-i faci mirroring pe tv.

| Wr3nch a răspuns:

Merge prin Chromecast.

| maphiotul explică (pentru Wr3nch):

Merge merge normal ca merge
Dar merge cum am zis eu?

| Wr3nch a răspuns (pentru maphiotul):

Merge boss, conectezi Chromecastul la hotspot si de uiti la ce vrei. Numai sa ai un abonament cu multi GB ca streamingul papa daca te uiti zilnic.

| maphiotul explică (pentru Wr3nch):

Esti sigur 100% fara wifi?
Ca ieri am vorbit la eMAG si la Samsung Romania si au zis ca nu merge prin hotspot, ceea ce si mie mi s-a parut ciudat.tocmai de aia am intrebat aici pe TPU

| NLS a răspuns:

Ce model e TV ul?

| maphiotul explică (pentru NLS):

Horizon hl 7120

| JOHNtheADVISOR a răspuns:

Poți face screen mirroring utilizând Google Chromecast sau poți să mai conectezi telefonul la non smart tv-ul tău cu ajutorul unui blu ray player care are wi fi integrat. Dacă alegi Google Chromecast este nevoie de o sursă precum un router conectat la internet sau încă un telefon pe post de hotspot pe lângă telefonul de pe care transmiți informațiile.

| maphiotul explică (pentru JOHNtheADVISOR):

Multumesc de raspuns
Sa nu te superi, dar din pacate o sa dau funda lui Fulbaster ca a raspuns inaintea ta si desi raspunsul tau e mai complex in esența tot cam aceeasi treaba este

| maphiotul explică (pentru JOHNtheADVISOR):

Nu stii de ce nu merge?
Am conectat un laptop la tv prin hdmi, am dat drumu la un film, am setat la tv sursa hdmi si nu vrea sa mearga.imi arata lipsa semnal

| JOHNtheADVISOR a răspuns (pentru maphiotul):

Dacă le ai cu engleza asta ți-ar fi de ajutor
https://youtu.be/75yxfG1dc7A

| maphiotul explică (pentru JOHNtheADVISOR):

Da,ma descurc cu engleza
Dar am gasit intre timp pagina asta si explica mai simplu
https://www.google.com/......asily/amp/
Multumesc oricum