| WizzArd3344 a întrebat:

Salut, sunt curios daca acest PC cu specificatiile lui pot juca urmatoarele jocuri fara lag:
1) GTA 5 pe MEDIUM
2) Fortnite LOW - MEDIUM
3) FIFA 18 / 20 - LOW
4) Forza Horizon - LOW
5) ETS - Medium.
etc.
PC-ul este urmatorul: https://www.emag.ro/......DMWDCYMBM/

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

Nu prea cred ca fata fata GT 1030 la Forza, nici macar pe low.

pentru doar 600 RON in plus, poti avea o placa video MULT mai buna.
GTX1650 cu 4 GB VRAM
aceea din sistemul din postul trecut.

un i3 din generatia a 10-a, e peste acest i5 din generatia a 3-a, la orice ora, nu te lua dupa sierra1.
Cerintele jocurilor nu au fost actualizate.
Un i3 din anul in care a aparut jocul, NU ducea jocul, de aceea era nevoie pe atunci de un i5.
Un i3 din zilele noastre e insa mai puternic decat acel i5, si dupa fara probleme jocurile astea.
Am vazut cum merge GTA pe 10105F, se misca lacrima, cu o placa video AMD RX480.

https://cpu.userbenchmark.com/......2771vs4075

pot sustine cifrele din linkul de mai sus si "pe viu", fiindca am avut un i7-2600K pana de curand (momentan someaza, o sa il fac cadou unui prieten, vad eu)

Iar anul trecut am asamblat un sistem pentru un vecin, cu i3- 10105F (am folosit pentru el carcasa Bellatrix din linkul tau de azi. Mica, draguta, dar nu are ventilatie, si abia mi-au incaput degetele in ea)

Performanta acelui i3 este binisor peste i7 -le meu 2600K, la frecventa STOCK (si i7-le e doar cu un an mai vechi decat i5-3470).

Daca ridic 2600K la 4, 90 GHz cat duce maxim, atunci da, i7 conduce, insa i5-ul acesta nu duce OC (nici el, nici placa de baza pe care e montat).

Daca vrei sa iti folosesti banii cu cap, ia sistemul cu procesor mai bun si mult mai nou, placa video de 2 ori mai puternica, si doar cu 600 RON mai scump.

Va fi o investitie de viitor, nu va trebui sa arunci placa video la gunoi peste un an.

Deasemenea, SSD-ul din sistemul de azi e insuficient pentru jocuri, in schimb cel din sistemul cu GTX1650, iti ajunge pentru inceput.
Gandeste-te doar ca GTA5 ocupa 108 GB, si inca minim 40 ai nevoie pentru Windows.
Plus alte jocuri.
Plus spatiul de 25% care e recomandat sa ramana liber, daca doresti sa iti functioneze bine SSD-ul.

| WizzArd3344 explică (pentru NLS):

Atunci ce părere ai despre https://www.cel.ro/......zNDwoNQ-l/
Am testat majoritatea jocurilor pe howmanyfps și arata destul de multe FPS uri pe medium, unele chiar pe high

| NLS a răspuns (pentru WizzArd3344):

Are un preț ok și corect, e cel mai puternic de pana acum,
4600G atinge stock 4. 2GHz (pe un nucleu doar), si are 6 nuclee
(i3-10100 are 4 nuclee și 4. 3GHz).
4600G are multiplicatorul deblocat, se poate face OC, insa din păcate nu pe placa aceea de baza (are cel mai slab chipset, nu permite OC. 100MHz insa tot o sa poți, fara probleme, cat sa egaleze intelul).

Si la Intel e exact la fel și chiar mai rau: doar 4 nuclee, si nu poți face nici acolo OC, din cauza plăcii de baza, dar și a procesorului blocat.

Singurul aspect ce m-ar face sa ma gândesc de 2 ori, e magazinul.
Cel.Ro nu sunt prea corecți când vine vorba de garanții. (cu firmele care cumpără regulat de la ei da, insa cu persoanele fizice mai puțin).
Cum ai și norocul.
Ideal ar fi sa nu ai nevoie de garanție.

| WizzArd3344 explică (pentru NLS):

Am văzut mai multe review uri în care sunt mulțumite diferite persoane. Nu ma interesează sa joc jocuri pe ultra, măcar pe medium și sa n am lag / frame drop

6 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Păi n-am mai lămurit astea odată?

https://www.tpu.ro/......g-1-https/

| WizzArd3344 explică (pentru sierra1):

E total alta intrebare, e vorba de alt PC

| sierra1 a răspuns (pentru WizzArd3344):

Cu plăcere... parcă iți zisesem să iei i5!