| MmoooTtttt a întrebat:

Sunt curios de ceva.
Pe o placa de baza am4 ce suportă 3200(O.C) și 2933 fără O.C, daca pun memorie de 3000 va rămâne la 2933 fără sa fac OC nu?
Și cum pot să-mi dau seama daca îmi trebuie update de bios? Adică, trebuie update de bios pentru un r7 gen 2 pe o placa de 300lei am4? Aspectul la placa de bază nu mă interesează prea mult.
Mulțumesc!

Răspuns Câştigător
| MagicOneT a răspuns:

Memoria se va seta la valoarea suportata de procesor prin activarea functiei XMP din BIOS.

E usor sa identifici ce versiune de bios ai dupa ce ai accesat meniul, dupa cauti pe internet daca acea versiune suporta procesorul.

Ca idee, chipset-urile X370 si B350 suporta prima generatie (zen), iar X470 si B450 suporta a "doua" generatie (zen plus), le suporta by default, fara update.

Daca zici ca ai o placa de cam 300 de lei, cred ca ai un chipser b450, iar daca am dreptate, nu o sa ai nevoie de update de bios.

| MmoooTtttt explică (pentru MagicOneT):

Multumesc pentru raspuns. Si da, acea placa are chipset b450.

1 răspuns: