| Vladutz01 a întrebat:

Salut, sunt in clasa a9-a la protectia mediului si as vrea de la anul sa ma mut la filologie, motivul este ca la protectia mediului dau bac la matematica.Ce ar trebui sa invat in vacanta de vara ca sa compensez, ca am pierdut multe lectii un an ..Si ce as putea sa devin de la protectia mediului si de la filologie,?

5 răspunsuri:
| Changes a răspuns:

Stai liniștită că ești doar clasa a IX a, nu ai pierdut atât de mult.Păi din câte țin minte în clasa a IX a la filologie se face Harap Alb și stilurile funcționale ale limbii.Cel mai bine ar fi să ceri un caiet la cineva de la filologie.
Protecția mediului:habar nu am.
Filologie:traducător, jurnalist, profesor etc.

| rupzorwin a răspuns:

Pai de la filologie poti sa te faci avocat, traducator, profesor de romana/engleza/franceza...
la protectia mediului, nu stiu...
Ai putea sa inveti:absolutismul, razboiul de 30 de ani, reforma religioasa(istorie)
la Romana(Morometii, balta alba, fratii jderi)dar nu cred ca ai nevoie de ele la bac
Sper ca te-am ajutat...

| doublekiss a răspuns:

Eu sunt de la filo bilngv.pai..de la filologie poti deveni avocat (alte meserii la drept),jurnalist, daca iti plac limbile straine-traducator, scenarist, regizor, scriitor etc..la protectia mediului cred ca poti deveni ghid de turistic, meserii ce se ocupa cu protectia mediului si alte chestii legate de asta(nu ma prea pricep la asta).si daca vrei sa stii ce trebuie sa repeti ca la anul sa te trasferi la filo(eu tocmai termin a9a deci stiu)iti zic eu:citeste mult(nu numai lecturile de scoala, dar si alte carti pentru tine ca sa-ti imbogatesti vocabularul), invata engleza, franceza/germana(depinde ca limba ai tu ca limba a2a la scoala), cu latina o sa ai de furca deci invat-o (daca vrei sa stii detalii despre asta contacteaza-ma), mate, chimie si fizica o sa ai 1-2 ore pe saptamana si intra 11a scapi de toto de ele deci n-ai ce sa repeti, iar la bio, istorie, geo se face altceva la anul si logic ca n-ai ce sa repeti.asa cum legat de carti.noi anul asta am studiat :mendebilul de mircea cartarescu,exuvii-simona popescu,i.l. caragiale-kir ianulea,la conac,la hanul lui manjoala,operele lui shakespeare-romeo si julieta,hamlet,regele lier,anna karenina-lev tolstoi,mircea eliade-romanul adolescentului miop, maitreyi, dragoste in vremea holerei, imparatul mustelor, mara.viata ca o prada-marin preda, de veghe in lanul de secara.o sa ne spuna in curand profa lecturile de vacanta(care o sa ne foloseasca si intra a10a).daca vrei sa le stii si pe acelea contacteaza-ma sau da-mi id-ul tau si pot sa-ti mai dau si alte sugestii. sper ca ti-am fost de ajutor

| Changes a răspuns (pentru doublekiss):

Tu ești în clasa a IX a și ați studiat atât de multe opere, pe bune?