| FlappyXXX a întrebat:

Tocmai ce mi-a fost furat ori am pierdut telefonul în oraș!
Este vorba despre un iphone 6.
Întrebarea mea ar fi următoarea.
Cum aș putea să îl găsesc ori să îl localizez? Am sunat dar nu suna, probabil este închis. Îl pot localiza dacă lui inițial i-a fost scoasă cartela și a fost închis?
Cine la găsit sau furat ar fi putut să îi facă ceva încât eu să nu pot da de el?
Cum aș putea sã îl găsesc?

5 răspunsuri:
| AndreiWeisz a răspuns:

Poti sa dai si vreo tura prin pietele astea unde vand tiganii telefoane furate. O colega a reusit sa-l recupereze asa, cu politia si cu cutia si bonul in original

| GazzaRecordsRo a răspuns:

Nu se mai poate recupera, nu belesti ochii belesti belengherul.

| CodeNameAlpha a răspuns:

Simplu, cu contul de icloud.
Daca nu il dezmembreaza pentru piece cel putin dupa ce il aprinde vei primi o notificare pe icloud icloud.com/find
si activeaza modul de "telefon pierdut".
Poti sa ii pui parola/sa stergi datele bancare (in cazul in care ai avut).
Dupa ce il aprinde aplicatia icloud va determina automat locatia lui si o va updata in aplicatie.
Pana una alta il poti raporta la politie.

| CodeNameAlpha a răspuns:

Din pacate daca telefonul este inchis nu exista nici un fel de posibilitate prin care ai putea sa dai de el. Daca nu merge cu icloud si itunes (salveaza locatia imediat dupa ce el a aprins telefonul si se contecteaza la retea fie durata si de 4 secunde). Presupun ca nu tiai setat find my iphone daca nu merge varianta cu icloud-ul. Cea mai buna varianta este aceea cu politia odata ce le-ai dat imei-ul/numarul de telefon (se presupune ca cel care ti la furat nu l-a luat pentru piese, adica sa il dezmembreze direct) trianguleaza semnalul ( bine, daca acesta a scos cartela imediat dupa ce l-a luat nu este nici un fel de problema, deoarece atunci cand se conecteaza cu o cartela sim noua aceasta se va conecta la retea si cum exista doar 1 imei pentru fiecare telefon cartela noua va avea acelasi imei inregistrat). Acum depinde si de norocul tau, daca nu ai activat chestia cu icloud politia este singura solutie, numai ei au acces la datele necesare pentru localizarea telefonului.
ps : nu pot trimite mesaje, sunt membru nou.

| Cristi0123 a răspuns:

Da, se poate localiza si bloca daca intri pe itunes.com si te loghezi cu contul din acel telefon.