| BadBoy1998 a întrebat:

Salut, tocmai mi-a venit noul pc ( pe piese ) si l-am montat, am montat absolut toate componentele si cand am conectat monitorul sa-i dau drumul monitorul este negru ( nu afiseaza nimic ) si unitatea cand o pornesc se invart toate ventilatoarele ( CPU + GPU + COOLERS ) iar dupa 5-10 secunde se stinge, si tot asa pana la infinit.
Componente :
CPU : Ryzen 5 1600x
RAM : 8GB DDR4
GPU : GTX 1060 6GB
Sursa : SEGOTEP de 500w certificata bronz

( Am incercat faza cu placuta ram si cu bateria de pa placa de baza )

Răspuns Câştigător
| dannyel86 a răspuns:

E clar ca undeva sistemul se incinge si, ca masura de preventie, se inchide singur.
Cel mai bun sfat e sa te duci intr-un service, care sa ti-l monteze ca la carte.

11 răspunsuri:
| RaduMarsin a răspuns:

Exact asa a fost si la minee, scoate firul ala care intra in PC din priza, firul de alimentare sau cum se numeste. Dupa tine apasat pe butonul de pornire de sus de pe PC timp de 30s-1 minut. Bagi inapoi firul de alimentare si ar trebui sa mearga. Cel putin eu asa am facut.

| lpavel a răspuns:

Verifica toate conectarile... cauta pe Youtube poate gasesti ceva!

| cristi202 a răspuns:

Eu cred ca daca nu te pricepi bine la asa ceva, e mai bine sa lasi pe seama celor ce se pricep sa o faca. Desi si eu am ceva habar de componentele unui calculator, am mai schimbat si eu o placa cu memorie RAM cand a fost terminata, sau un HDD ce n-a mai mers, sau sa montez o placa video, insa nu as avea curajul sa imi fac eu calculatorul din componente, chiar daca imi vin ele fiind astfel al sigur compatibile. Ai grija sa nu se transforme din noul tau PC in arsul tau PC. O conexiune gresita poate sa dea sistemul peste cap, si cred ca stiu ce zic, pentru ca tatal meu e electrician, mare pasionat de electronica, si nici el nu are curajul sa se bage la calculatoare, caci zice ca sunt prea complexe, si trebuie sa fii specializat in domeniu, altfel poti provoca dintr-o singura miscare daune majore.

| CM7YRE a răspuns:

"Montat" in ideea de ce anume? Ai cablurile de alimentare de 4 pini, 20 pini pe placa de baza, ai cablul 6+2 pin la placa video si placa video ai incercat in ambele sloturi, cu si fara placa video? Ai legat bine firele pe placa de baza, cele de power, reset hdd led etc, sau mai bine zis, ai incercat sa-l pornesti doar cu firul de power inclus? Scoate ramii si vezi daca se aude ceva anume, incearca doar cu o placuta, daca ai una pune-o in toate sloturile, daca ai mai multe incearca doar cu una..variante sunt, ideea e sa fie totul ok. Vezi sa nu ai contact intre placa de baza si carcasa, sa nu-ti faca scurt. Conectezi placa video prin hdmi nu?

| BadBoy1998 explică (pentru cristi202):

Nu e primul PC pe care-l montez de la 0, am mai facut-o de cateva ori, si nu am intampinat niciodata vreo problema.

| BadBoy1998 explică (pentru CM7YRE):

Placa video si prin HDMI si prin DP, am 2 monitoare am incercat cu ambele si nu merge. faza cu ramii am facut-o, 0 roade, o sa incerc sa-l pornesc doar cu firul de power si iti spun ce o sa iasa

| CM7YRE a răspuns (pentru BadBoy1998):

Din "faza cu ramii" cand porneste fara rami, se aude un tiuit?

| BadBoy1998 explică (pentru CM7YRE):

Nu

| CM7YRE a răspuns (pentru BadBoy1998):

Ce model e placa de baza?

| RaduMarsin a răspuns (pentru BadBoy1998):

Ai incercat sa faci ceea ce am spus eu? Ti se opreste PC-ul, adica trebuie sa il repornesti ca sa porneasca ventilatoarele din nou sau merge 5-10s, se opreste si reporneste singur?

| cristi202 a răspuns (pentru BadBoy1998):

In cazul computerelor, reusita in anumite cazuri nu exclude posibilitatea de a da gres in alt caz. Man, e o intreaga uzina in "cutiutele" ce le avem in casa. Si trebuie sa te pricepi bine ca sa iti iasa mereu perfect.