| AndreiCeCK a întrebat:

Salut,ieri mi-am luat un pc pe piese..azi l-am montat uitandu-ma pe Youtube ca sa nu greșesc ceva.
...problema e ca atunci când dau sa aprind unitatea monitorul nu vrea sa se aprindă. apare prima data sigla de la LG după scrie POWER SAVING MODE și după imagine neagră.Am uitat sa menționez ca atunci când pornesc unitatea se aude un piuit scurt de la speaker care se tot repeta.Am tot scos ram-ul,placa video, am scos si bateria si totul fara efect...Ce ar putea să fie?

Procesor-I5 4460
Placa video-Nvidia gtx 750 ti
Placa de baza-Gigabyte H81M-S1
HDD- Wd blue 1TB 7200rpm sata 3
Sursa- Segotep de 500
RAM-hyper x, 4gb, DDR 3, 1600 MHz, cl 9, 1, 5V

16 răspunsuri:
| Jipa95 a răspuns:

Esti sigur ca ai conectat corespunzator toate mufele de alimentare ( cea a procesorului, placii de baza, placii video, etc )?

| CPAElites a răspuns:

Ai conectat mufa separata de alimentare de langa procesor?
"Segotep de 500" Mai exact ce sursa?
Se aprind led-urile pe tastatura? De exemplu cand apesi pe "Caps Lock"?

| AndreiCeCK explică (pentru CPAElites):

Nu se aprind ledurile...sursa segotep atx 500 WH

| TrăieşteClipa a răspuns:

Componentele electronice se pot distruge iremediabil din cauza electricitatii statice.
Sper sa nu fie cazul tau.

| octav005 a răspuns:

Ai asamblat toate componentele corespunzator? si cablu vga? ai incercat fara placa video? doar on-board? de cate ori piuie? placa de baza este noua? eu cumparasem o placa de baza SH. si la acea pesoana un proc i3 a facut proba si functiona. am ajuns acasa. am incercat cu un Intel celeron, nu mergea piuia de 5 ori. am desfacut procesorul, m-am uitat f atent la socket cu o lupa 5x si cand colo, erau 3 pini rupti.

| AndreiCeCK explică (pentru octav005):

Pot să spun că da. piuie de multe ori, nu pot să număr fiindcă e un piuit scurt care se tot repetă si parca se termină cu un piuit continuu. Placa de baza e noua la fel ca si restul componentelor

| octav005 a răspuns (pentru AndreiCeCK):

Cate sloturi de memorie ram ai? Dacă ai 4. Doua dintre ele trebuie sa fie de acces culoare. Negru cu negru. Gri cu gri. Ai acces frecventa la Ram? Încearcă sa numeri piuit urile. Sunt niște coduri. Ptr fiecafe

| AndreiCeCK explică (pentru octav005):

Doar două am..de numără nu pot

| octav005 a răspuns (pentru AndreiCeCK):

Aha. Încerca și varianta sa scoți procesorul cu mare atenție. Și sa te uiți cu o lupa la pinii socketului. Sa nu fie vreunul rupt sau îndoit. Dacă nu încearcă cu componentele tale la un prieten, sau o alta placa de baza vezi dacă funcționează

| DryIce a răspuns:

In nVIDIA control panel la set up multiple displays il vede monitorul sau monitoarele tale le vede? daca le vede trebuie sa le pornesti poate nu le-a pornit el din cine stie ce motive. Daca ai mai multe da le cu extend monitors. Verifica cablurile sa fie bagate de tot in dispozitive nu pe jumatate am vazut si din astea si le mergea rau da ei nu bagase de tot cablul =)

| DryIce a răspuns (pentru DryIce):

Trebuie sa apara ceva de genu http://core0.staticworld.net/......6-orig.png

| DryIce a răspuns (pentru DryIce):

Da cum intrii in nVIDIA control panel daca nu ai monitor omg rolling on the floor uita de ce ti-am spus laughing))

| K0sti a răspuns (pentru DryIce):

Tu inventezi povesti?

| DryIce a răspuns (pentru K0sti):

Nu raspund la flame-uri happy

| AndreiCeCK explică:

@CPAElites,ledurile de la tastatura nu se aprind.