| anonim_4396 a întrebat:

Salut TPU, as dori sa ma apuc de programare/hacking si am vrut sa va intreb, voi astia care va ocupati cu programare/hacking cu ce ati inceput? Ce recomandari mi-ati da? Si cateva sfaturi asa de inceput

33 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Hacker de 2 lei laughing

| Violleta2022 a răspuns:

Ai pus o intrebarea la care nu-ti va raspunde nimeni niciodata, fiindca:
1. cererea ta este ilegala
2. si apoi, un haker nu-si va dezvlauii niciodata micile secrete cu nimeni!

| nevermatch a răspuns (pentru Violleta2022):

Hacking is not a crime. Nu inteleg de ce raspundeti la intrebari pe subiecte pe care nu le-ati studiat.

| Violleta2022 a răspuns (pentru nevermatch):

Nu am spus nicaieri ca-i crima, doar ca este ILEGAL!

| Violleta2022 a răspuns (pentru nevermatch):

Cum de altfel este ilegal si postarea de intrebarile despre hacking pe acest forum!
Dar ar fi trebuit sa stii foarte bine acest lucru, odata ce ti-ai facut cont pe acest forum si ai bifat ca ai citit si te obligi sa respectii Termenii si Conditiile de publicare pe acest forum, fiindca acoloe ste stipulat f clar despre hacking si postari ilegale.

| anonim_4396 explică (pentru nevermatch):

Oare tu ai studiat dacă tot comentezi? Ce știi tu despre hacking?

| anonimus010101110 a răspuns (pentru nevermatch):

Aia ziceam, hackingul nu poate fi folosit doar ca si o arma, il poti folosi in mult scopuri

| anonimus010101110 a răspuns (pentru Violleta2022):

Poate ai dreptae poate nu, dar am citit termenii si conditile si nu scrie nicaieri ca n am voie sa intreb despre hacking, iar cat despre partea legala, exista si hacking etic

| Violleta2022 a răspuns:

Evident ca Anuket nu are nici un raspuns de dat aici, doar se baga singura in seama, jigning alti useri.

Lucrez in domeniul IT cu programatori, deci stiu cu ce se mananca programarea si cat de ilegala si periculoas este hackingul.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Dar cum vorbiti despre asta de parca este ceva ce... se gaseste asa, pe orice gard :/ (ma refer la hacking).

Si cred ca se confunda cele doua lucruri.
Deci tu vrei sa inveti programare sau "hacking"? Sau o zici ca o alternativa? Adica ori una ori alta? Ca daca nu treci de programare, la "hacking" nici nu ai acces.

Si din nou cred ca nu este foarte bine definit acest aspect. Ce inseamna pentru tine "hacking"? Sa spargi parole? Sa treci peste nu stiu ce nivele de securitate?
Ca poti face ce vrei tu cu. orice vrei tu digita?
Nu...

Acum, sa iti zic ce poti sa faci tu.
Poti sa te apuci sa inveti programare si diferite operatii pe biti. Asta o sa iti asigure o baza sa poti sa iti alegi un domeniu unde sa o aplici.

Dupa, sa zicem ca ajungi sa lucrezi in asta. In functie de domeniu, o sa stii sa lucrezi cu diferite tooluri, baze de date sau semnale in functie de domeniul de aplicabilitate: calculatoare, automotive, retelistica, IoT, gsm.

Apoi o sa ai din nou o oarecare baza sa stii sa schimbi niste biti printr-un hex file pe la un joc, sau sa te joci cu niste foldere piratate (accesibile oricui, nimic special).

Iar legat de domeniu, sa zicem... niste key-uri pe diferite uC de poti sa ai acces la schimbarea anumitor date prin semnale.

Si pe langa toate astea, trebuie sa stii ca asta nu este hacking :/ sunt doar lucruri pe care poate sa le faca oricine daca ii le arati de mai multe ori.

Iar daca te referi tu la ce vezi prin filme si alea, sa stii ca treaba nu sta chiar asa. Nu o sa gasesti hackeri pe aici. Nici pe altundeva probabil.
Ce o sa gasesti o sa fie persoane care stiu unele lucruri in functie de domeniu.

Iar legat de partea ascunsa... deep, asta este accssibila pentru ca asa este, accesbilia din pacate.

Bafta! ^_^

| anonimus010101110 a răspuns (pentru DoarBogdan):

Mersi mult de raspuns, iar cat despre ce vreau eu sa invat, a s vrea cam aman 2, ma gandesc ca sunt foarte asemanatoare, doar ca hackingul e mai greu, sincer ma atrage mai mult hackingul

| DoarBogdan a răspuns (pentru anonimus010101110):

Dar stai putin, ca vad ca nu ai inteles exact la ce m-am referit. Cum sa spui ca te atrage mai mult hackingul? Decat ce? Programarea?
Este ca si cand ai vrea sa faci stanga de volan dar nu vrei un volan de care sa faci stanga.

| anonimus010101110 a răspuns (pentru DoarBogdan):

Aman 2 par asemanatoare

| GabiDumitrescu a răspuns:

Ia si maninca programare pe piine, in special assembler si C/C++ low-level si networking. Dupa vreun an-doi, revino cu partea intrebarii privind hackingul... eventual nu aici, ci pe Dark Web.winking

| cristimihailov a răspuns:

Salut,
Lasand la o parte discutia despre hacking care s-a dezvoltat printre raspunsurile primite, nu uita ca exista ethical hacking, care este partea care o vrei tu. Ce faci cu cunostintele, este dupa o alegere personala.

Programarea vine prima, oricum ai lua-o.

Din punctul meu de vedere, ai doua optiuni:
- platesti pentru a invata programare (gen faci cursuri, aloci timp, etc) - cu riscul de a nu te tine pana la capat(deoarece nu exista capat)
-platesc altii pentru tine: in aceasta categorie intra ideea de a citi o carte sau doua in programare si te angajezi ca junior developer undeva, loc in care te vor invata. Daca nu te invata, zbori mai departe).

Cred ca e simplu, ca plan, tine doar de tine sa ai disciplina personala necesara sa il duci pana la capat.

| Lukasssz a răspuns:

Legat de hacking, incearca pe dark web.

Răspuns utilizator avertizat
| Legion7X a răspuns:

Este pentru oameni foarte pricepuți hackingul, de programare numai spunnacolo trebuie cap, memorie, capacitatea de a înțelege codurile.

| anonimus010101110 a răspuns (pentru Legion7X):

Pai la orice lucru trebuie sa incepi de undeva, nu?

| Legion7X a răspuns (pentru anonimus010101110):

Corect.

| 1997onur a răspuns:

Te pot învață unele chesti pe care mulți nu le știe -_-

Cum sati stingi pc in mai puțin de un minut și cum sa nu dai pe tastatura mâncarea in timp ce mănânci sahorma cu usturoi

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu m-am "jucat" prin termux și după niște tutoriale descoperite undeva prin partea cealaltă a internetului ( doar putini vor înțelege ce vreau sa zic, dar ție nu îți dau idei) am ajuns să trimit la dușmani link-uri care conțineau viruși. Apoi prin alte tutoriale am ajuns să folosesc un program de spart parole și așa am ajuns sa am acces la conturi persoanele. Tot acolo, pe partea cealaltă a internetului, găseai o lista cu adresele de email și parolele lor, multe date persoanale, cum poți face un atac DOS și multe alte chestii ilegale. M-am distrat așa, vreo 2 săptămâni, până m-am plictisit. Nu e nimic interesant și găseai doar hackeri "cu pălăria neagră" ( adică cei care se ocupă doar de ilegalități). Stând printre ei, chiar și online, ai tentația de a încerca programele și ponturile lor și uite așa ajungi să încalci legea. Legea penală. Mereu am fost conștient de ceea ce am văzut acolo și ce am folosit, însă m-am lăsat de prostii gândindu-mă să nu îmi tai craca sub mine.
Dacă vrei să înveți hacking, este foarte ușor. Nu ai nevoie de studii multe, însă să cunoști un minim de limba engleză. Dar ai grijă care parte a hacking-ului o înveți pentru că poți ajunge la pușcărie. Exista și acei hackeri angajați de anumite companii, numiți și hackeri cu pălăria alba, experți în computere care caută o vulnerabilitate dintr-o rețea, o pagină web, etc. Ei pur și simplu sunt plătiți ca să spargă un site ( sau alta baza de date) pentru a vedea cât de vulnerabil este sistemul. Apoi aduce recomandări, unde trebuie îmbunătățit, ce trebuie îmbunătățit, etc. Aceștia sunt programatorii, de fapt.

| anonimus010101110 a răspuns (pentru anonim_4396):

Mersi mult pentru raspuns

| Simpatic a răspuns (pentru anonim_4396):

Ce faceti voi folosind "routarea cepei"winking nu este hacking este n00b hacker, hackerii adevarati nu se arata nici nu folosesc softuri facute de-a gata de altii, ei au propriile unelte si sunt programatori veritabili, cand folosesti instrumente deja create precum Kali si iti zici hacker nu esti decat un copil cordit care vrea si el sa realizeze ceva sa-si demonstreze ca este in stare de ceva.
Hackerii adevarati nu sunt nici prinsi vreodata de autoritati nici nu folosesc softuri care prin ele insele pot contine hibe, portite lasate dinadins de autori spre a identifica pe cei care le folosesc...
E ca si cum ai descarca un joc video de pe net si acesta contine malware, exact asta faci folosindu-te de uneltele existente pe net si puse la dispozitie gratuit cand esti NOOB

| Anuket a răspuns:

Cu facultatea. Așa poți studia și te poți angaja dacă te descurci. Pare incitant, dar nu e ca în filme.

| Anuket a răspuns:

Jassmina si AlexDorinel scriu doar să se afle în treabă.

| florin926481f a răspuns:

Incepe cu ce vrei tu, ideea e sa intelegi logic limbajele de programare.La liceu faci c, c++, html si nu inveti mare lucru, poti sa-ti iei un curs de programare care cred ca te-ar ajuta.La partea cu hacking daca vrei sa inveti ar trebui sa iei legatura cu cineva care face asta si stie sa-ti fie oarecum mentor sa zic asa.