| skyfyz a întrebat:

Aceasta întrebare este pentru cei ce stiu pseudocodul foarte bine. Cum ganditi un algoritm? Eu invat si inteleg toata teoria (nu tocesc) dar nu pot crea un algoritm (sunt clasa 9). Ce as putea sa fac sa ma perfectionez in afara scolii/ sa imi îmbunatesc gândirea?

Răspuns Câştigător
| danutzu96 a răspuns:

Eu nu prea ma oboseam in liceu cu pseudocod si gandeam dicrec in C.
Ideea e sa gandesti logica, logica pe care o transpui in instructiuni de pseudocod sau cod direct.
De ex daca ai de aflat toti divizorii unui numar : te gandesti ca trebuie sa citesti acel numar si ca trebuie
sa ai o instructiune repetitiva care sa iti treaca pana la jumatatea numarului si sa se intrebe daca numarul introdus de la tastatura se imparte la acel numar la care s-a ajuns si daca da, sa il afiseze.

2 răspunsuri:
| flixbuster a răspuns:

Fara sa stii, aplici algoritmi in fiecare zi.

1. Ma trezesc.
2. Ma dau jos din pat.
3. Ma spal.
4. Mananc.
5. Ma imbrac.
6. Merg la scoala.
7. Ma intorc acasa.
8. Ma culc.
9. Mergi la pasul 1.

Orice activitate pe care o descompui in pasi simpli este de fapt un algoritm.

Intreab-o pe maica-ta daca a auzit de Sanda Marin - cel mai tare programator (da, a fost barbat, nu femeie - cum cred multi). A scris o celebra carte de bucate, biblia gospodinelor din Romania. Fiecare reteta este un algoritm. De fapt, este un intreg program pentru ca are si variabile cu valori: 500g faina, 3 oua, 4 linguri de ulei, etc. Iti zice plecand de la valorile initiale ale variabilelor toti pasii pe care trebuie sa-i urmezi ca sa-ti iasa rezultatul final: papa bunwinking

| FaraNume1245 a răspuns:

Învață să gândești problema, formularea în limbajul X o faci după.