| anonim_4396 a întrebat:

Hei TPU, ma puteti ajuta cu ceva? Sunt in clasa a 7a si vreau sa ma decid pe ce meserie sa merg. Nu este deloc devreme, si oricum daca vrei sa faci ceva in viata trebuie sa fii hotarat si sa muncesti pe acel domeniu. Partea proasta e ca 1. nu provin dintr-o familie instarita si 2. nu pot sa tocesc, sa invat foarte mult. Desi am media 10, ceea ce invat invat logic, nu "tocilaresc". Imi plac matematica, fizica, limbile straine, desenul hmm romana ( insa la romana la fel, eu teoria pur si simplu nu o stiu, doar la compuneri ma pricep ). Deci ati putea sa imi dati cateva sugestii de meserii / domenii si cam pe ce s-ar baza? Va multumesc din inima

9 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

Daca iti place logica mergi pe IT, e cel mai bine platit domeniu si e exact ce vrei tu, "logic"

| anonim_4396 explică (pentru Cosmin86):

Urasc informatica happy Eu ma gandeam pe ceva. mate-info bilingvf si dupa traducator ceva... altceva chiar nu stiu

| Cosmin86 a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, dar o sa castigi de 5-6 ori mai putin decat pe informatica. O urasti ca probabil ai facut doar porcarii de generala si nimic serios ( gen aplicatii de chat, transfer de fisiere, messenger si altele ).

| anonim_4396 explică (pentru Cosmin86):

Dirigintele meu este de informatica si il urasc laughing Si informatica nu pot sa fac ca lumea pentru ca e un baiat la noi in clasa care cica e olimpic ( desi lucreaza toata ziua ia numai mentiuni), si el se ocupa numai de acel copil plus ca eu sunt la romana mate bio chimie. sunt deja prea multe

| Cosmin86 a răspuns (pentru anonim_4396):

Bine, eu vorbeam de facultate, ca in liceu e cam frectie cu informatica happy

Dar in fine, doar te informam despre ce stiu tongue

| anonim_4396 explică (pentru Cosmin86):

Okay mersi, cred ca vreau sa fiu stewardesa oricum laughing nu stiu ce mi-a venit dar chiar vreau.

| anonim333 a răspuns:

Depinde de ce iti place tie.s-ar putea sa fie cam devreme dar daca vrei sa iti alegi o meserie, gandeste-te la ce te pricepi cel mai bine.Noi nu putem sa iti recomandam ceva, deoarece nu stiu la ce te pricepi si la ce nu te pricepi.S-ar putea sa iti dam opinii gresite si dupa sa iti para rau.

| anonim_4396 explică (pentru anonim333):

Pai... ca sa iti faci o parere. Eu am fost la olimpiada la romana si am ajuns la nationala dar in a 5a, in a 6a la olimpiada am luat mentiune, insa am ajuns la alte doua concursuri la nationala. La matematica nu pot sa zic ca am rezultate... am fost la olimpiada, insa eu nu prea lucrez. Si imi place mult engleza, si franceza cat de cat. Deci... laughing Ti-ai facut oarecum o parere? Eu vreau doar sa stiu asa in mare cam ce meserii / domenii as putea sa urmez

| Lupinne a răspuns:

Este prea devreme sa te decizi. Pentru ca inca nu ai trecut prin toate materiile care se fac in clasele 1-12. Spre exemplu informatica nu se face, se face la liceu daca esti la mate-info. Chimia la fel, de-abia se face din clasa a 7-a. Plus ca poate ti se par usoare matematica si fizica acum, dar in liceu, cel putin matematica, este mult mai grea si mai complexa si poate nu o sa iti mai placa. Mai degraba te hotarasti acum pe ce profil de liceu vrei sa mergi, care din cate vad eu, ti s-ar potrivi mate-info engleza intensiv/bilingv.