| Hollows a întrebat:

Acum aproape o luna (cred) am cumpărat un calculator, pe piese.
Problema a aparut de duminica cand sursa a inceput sa scoata niste zgomote ciudate, electrice (dupa mine), iar marți luminile din casa se stingeau si se aprindeau.
Am crezut ca e de la vecinu, ca acesta suda. Dar de ieri pana azi cat foloseam pc-ul in toata casa se oprea lumina si se aprindea dupa o secunda.
Dupa un timp ce foloseam pc-ul faza asta se tot intampla pana nu-l mai foloseam.
Am o sursa Silentumpc M2 +80 gold 550W, iar carcasa ma curenta cand puneam mana pe suruburile care tinea geamu (Genesys Iride 300) sau in spatele ei.

Ce pot sa fac la problema asta?

La curent a sunat, au venit, dar lumina nu a mai facut asa ca nu am mai aprins pc-ul. Cand s-a intamplat din nou, am sunat din nou si au zis ca e de la mine. (nu stiu cum au presupus ei asta ca nici n-au stat sa vada)

Răspuns Câştigător
| mrpom a răspuns:

Ori e o problema cu impamantarea, ori ai niste cabluri care fac contact direct cu metalul carcasei si trebuie sa le acoperi cu banda izoler sau sa le aranjezi mai bine, ai verificat daca carcasa a venit cu distantieri presurubati pentru placa de baza? Uita-te si daca acei pini ascutiti din spatele placii de baza fac contact cu placa de metal a carcasei deoarece e o problema destul de des intalnita care iti poate praji calculatorul la propriu. Daca nici asta nu se rezolva nimic, schimba sursa.

| Hollows explică (pentru mrpom):

Carcasa a venit direct cu distantiere puse, doar am scos 1 ca nu era unde trebuie. Toate cablurile sunt invelite in cauciuc (unele ating de carcasa). Nu cred ca atinge ceva de acei pini ascutiti de pe placa de baza, din spate se vede ca nu atinge nimic de ea. Poate trimit sursa la garantie.

| Hollows explică (pentru mrpom):

Am chemat instalator, se pare ca rezistenta casei vroia sa ia foc, firul care intra in ea luase foc. Am aflat ca nu am impamantare si trebuie sa schimb toata instalatia casei.

| mrpom a răspuns (pentru Hollows):

Foarte bine ca ai chemat un specialist, Doamne fereste, putea sa se intample ceva si mai rau

5 răspunsuri:
| aditimus a răspuns:

Schimba sursa, sau cheama pe cineva priceput sa testeze calculatorul, daca nu e de la el sa nu fie de la priza, prelungitor.

| Hollows explică (pentru aditimus):

Priza si prelungitorul sunt noi, caut un electrician in zona.