| KLiNK a întrebat:

Acum o luna mi-am bagat Windows 7 Ultimate 32bit. Dar in jocuri Windows 7 parca le ruleaza mai greu. Cu mai mult "chin". Am 3GB RAM Corsair DDR1, procesor Intel Pentium Dual Core de 3. 0ghz si placa video de 1GB Radeon HD 4350. Sistemul e slabut pentru standardele de astazi dar cu 3GB RAM am crezut ca totusi nu voi mai avea nicio problema cu acest windows. Pe Windows XP totul mergea mai usor: jocuri, internet.
Dar din cate stiu suportul pentru Windows XP a expirat de pe 8 aprilie. Dar nu inteleg cauzele acestui risc.
Deci am doua intrebari:
Care este cauza pentru care windows 7 merge mai greu putin pe pc-ul meu? O fi de la lantenta memoriei RAM?
Daca decid sa raman la Windows XP, care sunt riscurile de securitate pentru un utilizator obisnuit (filme, muzica, facebook, jocuri mai vechi)?
PS: nu ma luati cu "Ba ai un pc varza rau" cei care doresc sa faca asa ceva...ii rog sa se abtina.
Dau FUNDA.

Răspuns Câştigător
| Jipa95 a răspuns:

Ai spus sa nu te luam cu fraza ''ai pc varza''. Se misca mai greu deoarece ai un hardware invechit pentru sistemul de operare. Poate fi si din cauza sistemului de operare instalat de tine.
Treci din nou pe xp.

| KLiNK explică (pentru Jipa95):

Dar ma afecteaza cu ceva acele update-uri de la Microsoft pe mine? Sincer...recunosc ca nu am folosit aceasta functie de update-uri.

| Jipa95 a răspuns (pentru KLiNK):

Nu te ajuta cu absolut nimic, ba din potriva iti ingreueaza pc-ul. Nu ar fi trebuit sa le instalezi.

| KobraXS a răspuns (pentru KLiNK):

E vorba aia:, dar daca nu le-ai folosit nici macar o data treci inapoi pe xp si ia-ti un antivirus mai bun(EX:Bitdefender)

5 răspunsuri:
| diablo2 a răspuns:

Puneti windows 7 pe 64 de biti, si eu am o configuratie m-ai slaba ca ata, dar pe 64 de biti imi merg mai bine jocurile.

| Cataleen a răspuns:

Nu are nicio treaba latenta memoriei tale.(desi este una ff veche) windows 7 mananca mult.dar este si mai bun ca XP..eu zic sa ramai la XP la configuratia pe care o ai..nu prea sunt riscuri(atata timp cat iti pui un antivirus si nu intrii pe site-uri dubioase)