| sorin2407 a întrebat:

Ajutai-ma.Am un pc cu 1, 7 Ghz la procesor 256 mb la ram si 32 placa video.azi l-am aprins si dupa 5 minute s-a stins singur.l-am aprins si se vedea ecranul negru.ce s-a intamplat?

9 răspunsuri:
| Cronki a răspuns:

A iesit la pensie! Respecta'l!

| stlucian a răspuns:

Ce faceai cand s-a stins? O placa video nu se duce instant! Sursa! Dupa un timp anumite componente consuma mai mult! VEZI SURSA EVENTUAL UNA MAI PUTERNICA. Poate 500W ar fi buna

| sorin2407 explică (pentru stlucian):

Cand s-a stins eram pe youtube.pai daca sursa nu e suficient de puternica de ce se aprinde si ramane asa?

| sorin2407 explică (pentru stlucian):

Iar inainte de a se opri singur a aparut niste erori(aparea un font albastru cu un scris alb si disparea imediat si isi dadea restart).s-a intamplat inainte sa se opreasca si cu o zi in urma

| Cronki a răspuns (pentru sorin2407):

Fii atent,.,. ecranul albastru este un fel de preinfarct al calculatorului cand o componenta din calculator (hardware) are o problema, sau in urma instalarii unui driver sau program necorespunzator (soft)! Daca nu se "aprnde" monitorul, problema este la placa video, dar poate fi si supraincalzirea procesorului in urma opririi ventilatorului. Daca monitorul se deschide, apare iar pagina albastra si se inchide atunci ai probleme cu ramul!
Deschide calculatorul, curata'l de praf, asigura'te ca coolerul de pe procesor si sursa functoneaza, scoate, curata usor placa video(daca nu e integrata) si ramul, apoi punele la loc. Daca tot nu se deschide monitorul, schimba'i placa video ca acolo este problema!
**************************************************
Cauta o sursa la cineva (imprumut numai sa'i faci testul) daca nici acum nu se deschide monitorul atunci problema este placa de baza! E arsa, nu neaparat toata, dar suficient sa nu'ti deschida semnalul video!
Daca intentionezi sa-ti faci un calculator pe bucati asigura-te ca sursa sa fie de calitate, sursele non-name inainte de a deceda iti mai fura o componenta sau doua din PC! Mergi pe un seasonic sau un corsair.

| sorin2407 explică (pentru Cronki):

Am 3 placi video(una integrata si 2 agp)si cu nici una nu merge

| stlucian a răspuns (pentru sorin2407):

Http://www.videotutorial.ro/? p=5517 aici poate ai noroc.Bafta

| FreShboY15 a răspuns:

S-ar putea sa se fi ars placa video! Zimi exact ce placa video ai si cati mb are!

Si ia-ti o memorie ram mai mare! Pentru ca 256mb nu va merge prea bine! FUNDA?

| sorin2407 explică (pentru FreShboY15):

Nu cred ca e arsa pentru ca nu merge nici placa video integrata.