| SpooJeeSmen a întrebat:

Sursa se poate strica si ca pc ul este aprins permanent? (fara sleep sau hibernate, doar ecranul stins)

Răspuns Câştigător
| anonimg a răspuns:

Tot ce este pamantesc este supus degradarii. Parerea mea este ca se poate supraincalzi daca nu o opresti macar o ora/luna. Posibil sa aiba nevoie de racire suplimentara.
Nu stiu cum se procedeaza cu serverele -caci si ele au o sursa. Adminii TPU iti pot spune cel mai bine. ^_^

| mihai69 a răspuns (pentru anonimg):

Orice sursă intră în regim termic normal de funcționare în cca o oră. Dacă după aia o mai oprești sau nu, nu contează prea mult - doar că vei scurta durata ei de viață cu fiecare pornire suplimentară pe care o faci.
Serverele au DOUĂ surse de alimentare care merg în paralel. Dacă una se strică, cealaltă preia fără probleme toată sarcina și se anunță sysadmin-ul. Schimbarea se face fără a opri mașina (hot-swap).

| anonimg a răspuns (pentru mihai69):

Multumesc de informatie. Nici nu ma gandeam ca serverele ar putea avea 2 surse. ^_^ Am mai aflat ceva nou.

| mihai69 a răspuns (pentru anonimg):

N-ai pentru ce. De fapt, serverele au mai multe chestii în perechi: sursă, procesoare, RAM suficient, hard disk-uri în regim de RAID cu mirroring. Practic poate funcționa în continuare orice i s-ar strica (mai puțin placa de bază).

13 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Majoritatea surselor se defectează datorite tensiunii de alimentare fluctuante, șocurilor de rețea, principala cauză o constiuie condensatorii devalorizați, uscati imbătrîniti, aceia provoacă la rindul lor o crestere bruscă a tensiunii, distrugind alte piese vitale, de aceea trebuie o protectie la sursa calculatoarelor sau televizoarelor, nu este suficientă doar siguranța aia fuzibilă care este pusă de protectie in surse, aia daca nu se arde, poate distruge piese importante cum sunt procesoarele, memoriile sau plăcile video in calculator, iar in televizor distrug, procesorul, puntea, transformatorul de linii

| RAY a răspuns:

Se poate arde daca pui ceva care consuma mai multa putere si care componenta sa fie non stop in priza, deci da se poate arde daca componentele sunt la maxim

| K0sti a răspuns:

Nu, din contra, pornirile si opririle repetate duc la degradarea componentelor electronice prematur! Ai Google, aprofundeaza daca vrei!

| CPAElites a răspuns:

Daca e o petarda de 50 lei.s-ar putea sa crape cu tot cu placa de baza, HDD etc.

| Claudiu1905 a răspuns:

Sursa e in principiu un transformator, iar eu am decodorul tv si modemul usl (efectiv cu transformatorul pe stecher) care merg non-stop de ani buni

| HandaSei a răspuns:

Nu neapărat, dar evident îi va reduce considerabil perioada de viață! E bine totuși să-i mai dai măcar câte un restart din când în când, asta pentru că s-ar putea să apară erori în sistemul de operare dacă nu!
Personal îți recomand să mai schimbi pasta termică pe procesor și placă video din când în când și nu cred că vei avea alte probleme cu el, la fel fac și eu cu un laptop mai vechi care-l țin pentru torente etc! ^.^

| AlexandruBotoaca a răspuns:

Da, decat daca cooler-ul nu este pus bine, Si nu se racoreste, Dar daca cooler-ul este pus intr-o pozitie buna, Si il lasi cu monitorul stins, da, Strica un pic, intr-un an nu cred ca o sa mai ai acel PC daca tot continui asa si puic cooler-ul prost, ( Tin sa mentionez depinde ce Specificatii ai la PC. )

| Smarty1991 a răspuns (pentru AlexandruBotoaca):

Ce treaba are specificatiile cu sursa, omul intreba daca sursa se poate strica tinansd pc-ul aprins...
Da se poate strica.

| CPAElites a răspuns (pentru Smarty1991):

Are!
O sursa ieftina are componente de proasta calitate iar acestea se incalzesc foarte tare.

| CPAElites a răspuns (pentru Smarty1991):

O sursa de 50 lei are eficienta ~60%, daca pe sursa scrie 400w atunci in realitate scoate 240w iar ceilalti 160w se disipa prin caldura..in timp ce o sursa mai scumpa are componente de calitate care au o eficienta mai buna ~80w adica din 400w scoate in realitate 320w iar restul de 80w se disipa.