| OneTap a întrebat:

Am 500 de lei si vreau sa imi achizitionez o placa video.As vrea una la mana intai si sa pot juca jocuri gen,PUBG,Fornite,GTA V, CS:GO pe live

8 răspunsuri:
| CM7YRE a răspuns:

Ce placa de baza ai, si ce sursa? Ce procesor? Mai bine, listeaza toate componentele. In banii aceia iti intra un Rx 560 de 2gb, iti recomand sa urci putin la 570-600 ron sa intrii intr-un rx560 de 4gb http://bit.ly/2FmVgSl dar vezi sa ai o sursa bunicica si-un procesor ok-ut.

| GPA a răspuns (pentru CM7YRE):

Măi omule, tu-i dai AMD pentru Vram? laughing laughing laughing
Nu compara Nvidia cu prostiile de la AMD. La GPU clar Nvidia de dimineață până seara. La Cpu este altă treabă, în funcție de placa de bază.

| CM7YRE a răspuns (pentru GPA):

Mai "omule", sunt de aceeasi opinie (subiectiv) ca Nvidia bate Ati oricand, dar cand esti pe buget si esti limitat, gandeste obiectiv. Clar un 1050ti 4gb este mai avantajos ca un rx560 4gb, dar un 4gb porneste de la 700-750, si un 2gb este "pe-acolo" https://www.youtube.com/watch?v=W1tehrhdsRg Gandeste obiectiv cand recomanzi ceva. Subiectiv clar, eu tin cu Nvidia, cu Intel, dar obiectiv degeaba zici tu ca-i "prostie". De ce sa dai bani mai multi pe Intel si pe Nvidia, daca Amd-ul cu Ati fac "acelasi lucru" la bani mai putini? https://www.youtube.com/watch?v=5I_0KMFBVD4 Gandeste obiectiv, nu subiectiv. Recomanda tu ceva "mai bun" decat 560 4gb la suma respectiva, nou nout, nu sh, nu oc, nu modata cu bios, nu orice altceva si pune-le la comparatie directa sa vezi ce si cum.

Bula
| Bula a răspuns:

Intai verifica-ti internetul, daca merge constant peste viteza de 400mbps, fara lag-uri.
Degeaba ai super calculator cu hiper placa video, daca net-ul nu-ti merge bine, atunci nici live nu-ti va functiona bine!

| GPA a răspuns (pentru Bula):

Digi fiberlink 500/1000 mbps cu ONT-ul până în casa și cu router separat, neapărat.

| Frank51 a răspuns:

In banii aia de abia intra un 1050(600 de lei). Din fericire placa este foarte buna si o sa iti satisfaca poftele. Daca te reorientezi pe ceva second, iti recomand 1060 3gb(tot pe la 600 lei).

| GPA a răspuns:

La prețul acela n-o să poți juca niciodată pe live cu minim 50 fps (GTA V, WOT, PUBG, Fortnite și genuri asemănătoare), din start insuficiente resurse. Cum a menționat colegul @Bula, foarte importantă și conexiunea la net, îți recomand fibră optică.

Placă video : https://www.evomag.ro/......87616.html

Mai mult la acel preț n-ai ce pune peste. Eventual adaugi sau umpli toate slot-urile de memorie RAM în PC, memorii de frecvență mare ca să ajuți procesorul.

| maricel000 a răspuns:

Fortnite V Bucks gratis urmeaza doar pasii din link ul urmator https://bit.ly/3vQ3ag3