| Vali215 a întrebat:

Am achizitionat un televizor Led Smart Samsung 108 cm, 4k ultra HD și văd că pe canelele obișnuite vede foarte slab, calitatea imaginii este foarte proastă. Cum ar trebui să setez imaginea sau ce ar trebui să fac să se vadă mai bine? Parcă strică tot farmecul televizorului. M-am gândit că poate este de la antenă, nu mă pricep prea bine.

4 răspunsuri:
| Intruder19 a răspuns:

Nu prea ai ce face, rezolutia ta este de 3-4 ori mai mare decat cea cu care emit posturile TV, chiar daca TV-ul are ceva optiune de upscaling tot nu o sa se vada cum trebuie.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Daca posturile digitale HD se vad bine, iar cele prin cablu ANALOG prost, atunci calitatea retelei de cablu este slaba. S-ar putea sa se rezolve prin schimbarea cablului, daca este deteriorat, cu mufa proasta ori de rezistenta incorecta.
Dar in general, calitatea posturilor ATV (analog) este foarte slaba, comparativ cu DTV (digital). Mai ales ca vorbim de un ecran mare, tehnologia ATV nu poate acoperi atatia pixeli. Ar trebui sa vizualizezi 100% posturi DTV, eu asa fac.

| NLS a răspuns:

Posturile romanesti emit HD si FullHD.
Daca vrei sa se vada mai bine, ia-ti diagonala de maxim 81cm (32 inch), si rezolutie FullHD.

In afara de Digi 4K nu cred ca exista inca alt post ce emite 4K.

| Algo098 a răspuns:

Poate ca unele tv-uri au ceva setari utile ca la al meu, partea de tv digital e ok, dar partea de tv analog e foarte slaba si preia imaginea la o rezolutie mai mica decat vine pe cablu. De aceea imaginea transmisa analog la mine e inutilizabila. Pe un tv mai vechi imaginea posturilor transmise analog e la calitatea maxima care vine pe cablu si se pot vedea bine posturile. Partea proasta e ca sunt canale tv care sunt pe analog si nu sunt pe digital si invers, posturi care sunt pe digital si nu sunt pe analog, dar am renuntat la analog, nu le mai folosesc. Daca se vad prost unele canale digitale, e din cauza rezolutiei mici si tv-ul nu are capacitatea sa imbunatateasca imaginea.