| anonim_4396 a întrebat:

Salut TPU! Am cumpărat un stik de 128gb. Am vrut sa il formatez in fat32 sa poata sa citeasca casetofonul de masina muzica... faza e ca nu are la optiuni la formatare fat32. Are doar ntfs si exfat si nu merge la casetofon... pe cutia stik-ului nu scrie ce format are. Se poate face cumva sa-l formatez in fat32 chiar daca el nu are? Mai am 2 stik-uri mai mici si merg alea au fat32. La casetofon cand il bag pe asta de 128 ntfs sau exfat ca am incercat in ambele moduri scrie invalid.

Răspuns Câştigător
| Zuzu1991 a răspuns:

Retine litera stick-ului, sa zicem ca e "F:"
nota benne, ASIGURA-TE CA E LITERA CARE TREBUIE, ALTFEL RISTI SA RAMAI FARA DATE PE VREO PARTITIE...
click dreapta pe butonul de start (in stanga jos)
selecteaza windows power shell (admin)
acolo scrii asa:
format /u/v/q/fs:fat32 f:

raspunsul de mai sus cu partitii e total incorect, 1. windows-ul nu stie de asta, 2. casetofonul s-ar foarte putea sa intre in balarii

explicatie, fat32 nu mai e recomandat, asa ca POTAILE de la Mircosoft, nu il mai arata ca optiune, pentru ca asa e PENTRU EI (doar pentru ei) pulitic corect, cu toate ca fat32 suporta si 4TB

daca nu te descurci cu, comenzile de mai sus, incearca rufus
https://rufus.ie/
ala iti da mura in gura si vede numai stick-ul (nu risti sa formatezi altceva)

| anonim_4396 explică (pentru Zuzu1991):

Esti tare omule! am reusit cu rufus. la proprietati la stik arata fat32. merge si muzica pe cas de la masina, Mulțumesc frumos!

| Zuzu1991 a răspuns (pentru anonim_4396):

Cu placere

6 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Pune la formatare stick-ul, in alt windows decât 10 sau dacă ești in temă, fă-o lansând "cmd" din start

| NLS a răspuns:

Incearca sa faci mai multe partitii din el.
3 cred ca ar fi suficiente, de marimi egale, sau aproximativ egale.
Apoi incearca sa vezi daca se poate formata cu FAT32.

Vezi ca unele playere auto sunt sensibile nu doar la marimea stickului, cat mai ales la sfandardul folosit.
Foarte multe nu functioneaza cu USB 3.1, si nici cu 3.0.
Chiar daca sunt compatibile cu versiunile anterioare. (voiam sa spun ca standardele USB sunt backwards compatible).

Pe calculator merge cu exFAT, sa pui si sa asculti muzica de pe el?
Il vede in intregime?
Ce firma si model e?
Care e numele si modelul playerului?

| anonim_4396 explică (pentru NLS):

Mulțumesc mult, o sa încerc!

| anonim_4396 explică (pentru NLS):

Da merge pe laptop, nu chiar 117 ceva de genu, data travel g4 128gb, jvc kd-g351