| Dancescu_Alex_1996 a întrebat:

am cumpărat un vdf Smart n8 si are în spate pe capac o chestie cu contacte la baterie, ce ar fi aia? Poza pe link https://imgur.com/a/ksxhL

Răspuns Câştigător
| frunzarescu a răspuns:

Antena NFC

| Dancescu_Alex_1996 explică (pentru frunzarescu):

Si la ce ajuta?

| frunzarescu a răspuns (pentru Dancescu_Alex_1996):

NFC este un fel de "senzor" care simte cand este apropiat de telefon un alt telefon sau dispozitiv cu NFC.
Exemplu: vrei sa transferi fisiere de pe un telefon pe alt telefon. Se activeaza NFC-ul la ambele telefoane, iar cand se apropie unul de altul incepe procedura de transfer.