| anonim_4396 a întrebat:

happyAm facut o chestie banala...am zis ca invat eu niste comenzi in CMD si chestii d-astea,m-am uitat la un tutorial pe youtube!laughingAm scris intr-un text document o comanda de CMD, nu mai stiu exact cum era,"move "shortcut.ink" "D:/Downloads",dau un exemplu,si l-am salvat cu extensia ".bat" ca sa fie in genul unui program,am dat dublu click si nu a functionat,nu mi-a mutat scurtatura aceea in folderul indicat,ba mai rau acum nu mai pot sterge/redenumi/muta acest fisier.bat!straight faceCare e procesul lui,banuiesc ca sta tot timpul pornit de nu pot sa-l sterg,imi spune ca este folosit de alt program, care este procesul lui si cum il pot sterge?straight facelaughing

Răspuns Câştigător
| al3xander a răspuns:

Pai procesul lui este CMD.exe si sta deschis cat timp fisierul BAT este executat. inchide-l din Task Manager si ar trebui sa fie totul ok. gasesti toata lista de comenzi pentru CMD aici http://ss64.com/nt/ daca te intereseaza sa mai faci iar daca zici ca nu a functionat fisierul BAT e posibil ca nu ai scris cum trebuie comenzile. defiecare data cand faci un fisier BAT la urma adauga o linie noua cu "pause", in felul asta dupa ce executa comenzile va lasa fereastra deschisa cu mesajul "Press any key for exit..." pana cand vei apasa o tasta.

| CannabisFan a răspuns (pentru al3xander):

Multumesc mult pentru sfaturi...am reusit oricum sa sterg fisierul, si nu mergea de la procese, degeaba inchideam CMD-ul!laughingAm intrat in CMD in directorul unde il aveam pus "C:\Documents and settings\Marius\Desktop" si am scris comanda "del program.bat" si s-a sters!big grin

| al3xander a răspuns (pentru CannabisFan):

Pentru nimic. da pai acum depinde ce deschizi cu BAT, adica tu inchizi CMD da el poate a deschis sa zicem "Notepad", fereastra va ramane activa pana cand vei inchide notepad-ul.