| RazvanBogdannn a întrebat:

Salut TPU, am inceput un canal de Youtube de short-uri bazat pe content cu si despre masini.Nu realizez eu videoclipurile, le preiau de pe Instagram/tiktok si le mai editez eu, ceea ce vreau sa stiu e: Daca repostez anumite clipuri de pe o pagina de Instagram (Il descarc de pe insta si doar il repostez pe Youtube) poate sa-mi fie dat clipul jos sau sa-mi iau copyright strike avand in vedere ca acel clip este de pe o alta platforma?

2 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| UNEXPERTINCEPATOR a răspuns:

Problema este că cei care dețin drepturi de autor pe unele clipuri integrale sau pe unele secvențe, îți pot da Copyright Claim pe videoclip sau Copyright Strike pe canal. Platforma YouTube n-are treabă ce clipuri încarci tu, bine asta dacă nu încalcă alte reguli ale comunității, tu Primești Claim sau Strike din cauză că te reclamă cei care dețin drepturile de autor pe acele video-uri. Și poți să fi depistat ușor pentru că treaba se face automat, prin sistemul Copyright Match Tool al celor de la YouTube.