| laurson2m a întrebat:

.. am internet de la rds si am un modem de la romtelecom cu wifi dar cand pun cablul de la rds in modem wifi-ul nu merge. funda pentru cel care ma ajuta.

Răspuns Câştigător
| DeyCj a răspuns:

Nici nu va funcționa.RDS folosește internet în gen dsl, adică prin protocolul PPPoE iar romtelecomul are cea mai rudimentară conexiune și anume ADSL. Dacă vrei wifi pe RDS încearcă cu un rooter ce are port WAN și suportă protocoalele PPPoE, cum îs trendNET sau TPlink.Succes

3 răspunsuri:
| traveler a răspuns:

Modem zici..deci inseamna ca lucreaza cu linia telefonica si de aici distribuie semnalul, inclusiv pe wifi.
RDs ul iti ofera internet prin linie UTP cu mufa rj45, de aici deduc ca ai conectat mufa(rj45) rds la unul din porturile de iesire ale acelui modem romtelecom.
Mai antai trebuie sa te loghezi sa ai netul de la rds, deci nu te mai chinui.
Incearca un router wifi este mai indicat, ai apoi setezi in el userul, parola si navigare placuta pe internet!
Sa ai o seara buna!

| DeyCj a răspuns (pentru traveler):

Și cel de la romtelecom este tot rooter dar are și swich la fel ca și toate celelalte. Diferențele le face doar mufele și tipurile de conexiuni prin care funcționează. Poate să fie rooter cu port wan dacă nu suportă protocolul PPPoE nu va puta fi folosit pe RDS, ci doar pe upc, de exemplu, deoarece mufarea se va face din modemul ce vine de la cabul tv pe cablu ethernet și apoi în portul wan, cu ieșire prin unul din porturile ce sunt pe post de swich. happy

| traveler a răspuns (pentru DeyCj):

Corect raspunsul..insa el are ce are si nu ce ar trebui sa aiba.