| Cojocaru_Bogdan_1999 a întrebat:

Salut tpu.Am internet de la upc.Cand scot un cablu de internet si il bag in laptop sau pc se conecteaza fara sa imi ceara nimic, adica inseamna ca nu are tip de conectare PPPOE.Acum vreau sa imi cumpar un router dar ma gandesc cum se conecteaza daca nu imi cere isp username si isp password..Contractul este pe persoana fizica. Daca imi cumpar un routersi bag firul de internet in el o sa meraga netul pe wi-fi fara sa il setez?

Răspuns Câştigător
| cristimihailov a răspuns:

De ce nu scapi tu de probleme si dai un telefon la upc la tehnic?

Nu se conecteaza pe adresa mac, ar fi o prostie sa tii o armata de oameni acolo doar ca sa schimbe mac-uri la toti nebunii. E business nu cantina sociala.

Este posibil nici sa nu fie nevoie de nici un ppoe. Ci pur si simplu sa fie DHCP si gata. Te rezolva ei din box daca e nevoie.

Nu iti face griji, cumpara un router nou, simplu si rezolvi problema. Majoritatea stiu sa se conecteze atat direct cat si prin ppoe sau alte protocoale, dar acolo mai pierzi timpul pana setezi parole si alte prostii.

1 răspuns:
| Intruder19 a răspuns:

Cel mai probabil conectarea se face pe adresa mac a placii de retea. Daca tu iti cumperi router o sa trebuiasca sa il configurezi si din meniul routerul o sa treabuiasca sa clonezi (ai in meniul routerului optiunea asta) si providerul o sa recunoasca dupa adresa mac routerul ca fiind PC-ul tau si poti folosi internetul.