| Unicornaş a întrebat:

Am nevoie de putin ajutor. Nu imi merge sonorul la casti, boxe nu am si nu gasesc realtek hd audio manager. Stiti ce as putea face sa-mi mearga sonoru sau cum sa gasesc realteku' laughing? pls funda

Răspuns Câştigător
| halogen001 a răspuns:

Ce model de calculator e, laptop sau desktop? Presupun ca e desktop. Daca e desktop, presupun ca are o placa audio integrata in placa de baza. Trebuie aflat modelul placii de baza (motherboard = placa de baza) de exemplu cu programul speccy http://www.piriform.com/speccy care se descarca, se instaleaza, se porneste si ne va spune ce placa de baza avem. Se merge pe site-ul placii de baza (se cauta pe google dupa modelul placii de baza) si de acolo in functie de windows-ul care este instalat in calculator, se cauta drivere si aplicatii corespunzatoare placii de sunet - acolo ar trebui sa se gaseasca si realteku. Se descarca, se instaleaza si poate se rezolva si problema sonorului.

Realteku si driverele pentru placa de sunet integrata se mai pot gasi pe CD-ul sau DVD-ul placii de baza sau calculatorului daca mai e disponibil. Daca nu exista acel DVD sau CD se urmeaza pasii de mai sus si anume cautarea pe net dupa modelul placii de baza.

2 răspunsuri:
| K0sti a răspuns:

Il gasesti la producatorul placii de baza!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai putea incerca cu programul asta care te ajuta sa-ti gasesti si chiar sa-ti descarci orice fel de driver, ca cel de video, net, audio sau placa de baza, procesor, etc. http://www.3dpchip.com/3dpchip/3dp/chip_down_ro.php