| vladlove123 a întrebat:

am nevoie urgent de ajutorul vostru. cum fac sa conectez 2 calculatoare un laptop si un desktop la un modem de internet de la rds cu o singura intrare de cablu utp

Răspuns Câştigător
| adrianrly a răspuns:

Cumperi de pe eMag sau PC-Garage orice switch care are numarul de porturi egal cu numarul de dispozitive pe care vrei sa le conectezi + 1. Bagi in portul 1 de la switch modemul rds.

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu am folosit un router wireless D-Link 524, care e f usor de instalat in reteaua RDS si imi fac treaba cu el in momentul de fata.

| alin_9439 a răspuns:

Sal amice chestia care o jici u in ptrimu rand nu are sens si nici nu e posibile in primul rand trebuie sa ai acheas hard pentru calculatoare si laptop numa asa poti resusi dar nu poti conecta 3 cabluri la har oricum fara suparare dar asta e in zadar si acum gandeste-te ca netu ar merge super greu daca sa inparte in 3 deci nai solutie scuze.Primesc funda ca oricum nu poate nimeni sa zica alceva

| KodrutZ a răspuns (pentru alin_9439):

Amice, esti analfabet. Stai jos, ai 4!

In alta ordine de idei, sint de acord cu ce a zis andrei9999 - pui frumos un router si ai rezolvat problema. Iesi din modem cu un cablu UTP pina la router, si de acolo duci un cablu la desktop, iar laptopul il conectezi wireless. Desigur, daca tii musai, poti scoate doua cabluri din el, pina si cele mai penale routere au 4 porturi. Nu are rost sa te calicesti la 50 RON diferenta, multe routere ieftine iti vor limita viteza sau vor avea probleme (eu am un D-Link DIR-300 imprumutat de la cineva, si nu trec de ~45 MBps, in timp ce pe direct imi mergea lejer catre 100 MBps). Doua sugestii de routere iti fac:
http://www.emag.ro/......--pDIR-600
http://www.emag.ro/......D4230ed4-H

Oh, daca cumva ai nevoie de 3G - http://www.emag.ro/......pTL-MR3220

P.S. Nu ma incalzeste cu nimic funda, da-o analfabetului de mai sus, daca tot o sa se simta bine cu ocazia asta.