| Ghitoaica_Florentin_1998 a întrebat:

am o intrebare am nevoie de ajutorbig grin
Vreau sa imi cumpar o placa video de 1024 si vreau sa stiu daca merge pe orice sursa sau imi trebuie o anumita sursa?

16 răspunsuri:
| IulianP a răspuns:

In primul rand spune ce monitor ai? Daca ai un monitor cu rezolutie mica, este suficienta o placa cu 512MB.
Ce sursa ai? Firma si puterea?
Ce buget ai pentru placa video?

| Ghitoaica_Florentin_1998 explică (pentru IulianP):

Am un monitor Philips 190CW
Sursa: ATX si puterea 450w
Buget cam 100 eurobig grin(Adica 4 milioane si ceva in bani nostribig grin)

| Ghitoaica_Florentin_1998 explică (pentru IulianP):

Philips 190cw Monitor! 1440x900 rezolutia
Sursa: ATX 450W
Buget 100 euro

| IulianP a răspuns (pentru Ghitoaica_Florentin_1998):

Iti recomand un 6770 de la ASUS la un pret bun: http://bit.ly/INjBx5
Te sfatuiesc sa schimbi si sursa cu un Sirtec 400W, pentru a nu avea probleme.

| Ghitoaica_Florentin_1998 explică (pentru IulianP):

Ok dar cu sursa asta ce zici o sa am probleme?thinking

| IulianP a răspuns (pentru Ghitoaica_Florentin_1998):

Daca cumperi Sirtec-ul de 400W nu vei avea probleme; este o sursa de calitate.
Spune exact numele sursei care o ai acum.
Inca o intrebare: ce placa de baza si ce CPU ai?

| Ghitoaica_Florentin_1998 explică (pentru IulianP):

Frate nu stiu sa iti zic sigur dar eu iti zic acum ce scrie pe cutie daca vrei ii fac si poze PX 450w r ATX 12v V2.31 (p.s am cautat si imagini pe google cu ea si nu arata deloc la fel o sa ii fac poze daca vrei.)
Placa de baza: MSI G31M3 V2 (MS-7529)
CPUbig grinualCore Intel Core 2 Duo E7200, 2533 MHz (9.5 x 267)

| IulianP a răspuns (pentru Ghitoaica_Florentin_1998):

Sigur este un no-name, asa ca te sfatuiesc sa o schimbi.
Ar fi pacat daca "moare", sa ia si alte componente dupa ea.

| Ghitoaica_Florentin_1998 explică (pentru IulianP):

Pfff..Frate nu prea as vrea sa schimb sursa numai ce am luat-o.

| IulianP a răspuns (pentru Ghitoaica_Florentin_1998):

Trebuie sa ceri si tu niste sfaturi cand ai cumparat-o.
Pana la urma poti incerca si cu sursa care o ai, si da-ti face probleme, o schimbi.

| Ghitoaica_Florentin_1998 explică (pentru IulianP):

OK Mersi mult de ajutorbig grin
O sa revin cand iau placa sa iti spunhappy!

| Ghitoaica_Florentin_1998 explică (pentru IulianP):

Auzi uite am gasit sursa pe eMAG http://www.emag.ro/......X-450RPEGS exact ca asta este:D Uita-te si tu si zi-mi daca duce placa video

| IulianP a răspuns (pentru Ghitoaica_Florentin_1998):

Aia este o pocnitoare; nu te sfatuiesc sa pui un 6770 pe ea, deoarece aceasta placa video are nevoie de alimentare separata.
Mergi macar pe Sirtec-ul asta, este o sursa de caliatate: http://bit.ly/IR38sP

| Ghitoaica_Florentin_1998 explică (pentru IulianP):

Dar alta placa video tot de 1024 nu merge pe sursa asta? Nu am bani ca as schimbao dar ma costa mult mai mult si cu sursa.

| eusicumine_4355 a răspuns:

Ce placa video vrei sa-ti cumperi si ce sursa ai acum?

| alexutzushoby67 a răspuns:

Poi trebuie itai sami spui ce ram si ce sursa ai ca sa te pot ajuta.