| Iaubani a întrebat:

am o intrebare:
Am un calculator mai slabut cu o memorie ram 512mb ddr2 si vreau sa imi cumpar 4gb ram dar am gasit doar ddr3 la fel si la placa video conteaza ce ddr este? adica daca am ddr2 sa fie ddr2 sau o pot schimba? please raspuns big grin

Răspuns Câştigător
| Me2 a răspuns:

Ce placa de baza ai?, cum se numeste
Daca placa ta de baza are PCI-express poti pune orice placa video pe pci-express, chiar daca e ddr2, ddr3, ddr5, aia se pune doar la memoria ram, niciodata placa video nu tine de memoria ram, Daca tu ai ddr2, pui ram ddr2 dar nu automat, placa video ddr2, poti pune si ddr5, doar trebuie sa ai slot PCI-express

| Iaubani explică (pentru Me2):

Nu stiu ce placa de baza am eu vreau sa stiu doar daca imi pot pune 4gb ram ddr3 in loc de ddr2

| Me2 a răspuns (pentru Iaubani):

Pai daca placa ta de baza are ddr2, pui ddr2 ca ddr3 nu incape, e alt slot