| Necros808 a întrebat:

Am si eu o intrebare care diferenta la placa video intre DDR2 SI DDR3? Si cu ce imi poate afecta afecta PC daca de exemplu eu am DDR2 si vreau sa-mi cumpar alta placa video cu DDR3? Dau funda la cel mai bun raspuns happy

3 răspunsuri:
| IulianP a răspuns:

O placa video cu GDDR3 este mai rapida decat una cu GDDR2.
Memoria RAM DDR nu are nici o treaba cu memoria GDDR de pe placa video. Nu are rost sa-ti cumperi o placa video cu GDDR3 cand poti cumpara foarte bine si una cu GDDR5.
La ce placa te-ai gandit tu?
Ce buget ai?

| Necros808 explică (pentru IulianP):

Pe moment nu m-am gandit la nici o placa video anume doar ca am cautat putin iar toate placile video pe care le-am vazut aveau DDR3 ( eu am DDR2) sau 64 bit ( eu am 32 bit ) si nu prea mai gasesc component pentru PC-ul meu deoarece e unul destul de vechi si as vrea sa stiu daca mar afecta daca mias lau o placa video cu DDR3 si 64 bit de exemplu happy big grin

| IulianP a răspuns (pentru Necros808):

Spune ce placa de baza ai. Atata timp cat pe placa de baza ai un slot PCI-e x16 poti pune aproape orice placa video pe aceasta.
Bit-ii de la placa video nu au nici o treaba cu sistemul de operare(32-bit/64-bit).