| Biddy a întrebat:

am o intrebare aveti idee cum imi pot gasi placa video(este implantata in calculator, stiti ca calculatoarele au 2 placi video una implantata iar alta o cumperi si poti folosi 2 sa mearga mai bine si nu stiu cum sa o gasesc), calculatorul se numeste fujitsu Siemens

Răspuns Câştigător
| CoxOno a răspuns:

Ai o placa video OnBoard
si una slot pe care poti sa ti'o pui tu.
ex/:Se poate pune o placa ATI si o placa Nvidia care sa se ocupe de PhysX. Dar nu e ceea ce vrei tu.
Pentru a putea face o placa ATI sa functioneze impreuna cu una Nvidia (ca si cand ar fi in CrossFire/SLI) ai avea nevoie de asa ceva.
http://www.guru3d.com/......est,1.html
2x nVIDIA=sli
2x ati=crossfire
Si nu, nu ai cum. Trebuie acelasi model, dar nu aceeasi firma, de ex: Gigabyte hd6950 + Powercolor HD6950(e ok). Nicidecum gtx560+570 etc. Deci modelul trebuie sa corespunda ca sa faci cross/sli

| Biddy explică (pentru CoxOno):

Care e id tau?

| CoxOno a răspuns (pentru Biddy):

Biddy onofreian.adrian@yahoo.com
cross intre integrata si dedicata nu se poate

6 răspunsuri:
| Twatwaffle a răspuns:

Tu vorbesti de un cross intre integrata si dedicata?

| relian a răspuns:

Depinde de placa de baza. Unele au placa video integrata sau cum i-ai zis tu implantata, desi se spune integrata.Asta se intimpla cind tu cumperi placa debaza.Asa o firma c are asambleaza calculatoare lasa doar una sa fie calculatorul mai ieftin.Tu dupa iti poti pune si alta video mai performanta.Si unde mai pui ca poti avea si 3 placi video daca stai si te gindesti.Una integrata in placa de baza, alta integrata in procesoarele i de la Intel si una ce poti tu sa o pui in slotu placi de baza.Dar nu vad ce sa faci cu atiatea placi.Bani irositi.Cel mai bine este sa ai una integrata in procesor care este folosita atunci cind rulezi chestii simple si faci economie de energie si alta instalata de tine care sa te ajute la jocuri daca te ocupi cu asa ceva.Si de regula este bine sa cumperi calculatorul asamblat deja, iar daca nu-ti convine ce are pe el da comanda ce ai dori maimare si aia asa iti fac.In felul asta vei avea 2 video care vor lucra automat fctie de ce lucri tu pe acel calculator.Asa sa facci tu modificari ori stiu si eu instalari demai stiu eu ce spun unia salucreze alea amindoua cind e nevoie nu stiu cit de bine vor functiona.Aia de asambleaza calculatoare, ma refer la firme au placi de baza la comanda si indiferent dupa cei faci ca pui alt windows ca pui alt hard la fel va lucra.Dar na acum fiecare face cum crede.Eu asa as proceda daca vreau un calculator si sa si functioneze ireprosabil, as da comanda de el lao firma serioasa.bine nu vorbimaici de firmedin Romania ce asambleaza calculatoare, vorbeam de firme deja consacrate-Sony, Dell, HP, Apple etc.Cauta la ei pe site si vezi ca poti comanda si chiar sa inlocuiesti anu0mite piese cu unele ce doresti tu.Bafta

| kopotoru a răspuns:

Doar o placa video functioneaza cea din unitate o desfaci si e acolo

| Biddy explică:

Sa imi dai accept