| grindina a întrebat:

Am o intrebare destul de interesanta. Daca laptopul meu (Asus TUF A15) este conectat la wifi pentru perioada de timp, (variaza intre 2-30 min) incep sa am lag spikes, gen 300+ ping, iar cand ma deconectez din Windows de la net imi revine, doar ca nu prea pot sa fac asta in timpul meciurilor competitive. Help?

13 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Oh, dar aceasta problema este oarecum prea vaga.
Incearca sa intri la Device Manager>Network Adapters > sa alegi pentru tipul tau de conexiune (cel wi-fi) > Click dr> Properties > Power Management > Si sa debifezi prima optiune cu " Allow... save power".
Sau sa ii dai "Troubleshoot problems".

Altfel spus, cauzele ar putea sa fie multiple, de la o problema hardware, unde ar fi necesara o vizita la service, desi aia o sa zica ca modulul wi-fi este conectat bine acolo, pana la probleme software.
Poti sa iti desfaci laptopul (sau numai partea de Wi-Fi) si sa scoti acel adaptopr si sa il pui iar. De fapt este doar un fir sau doua de scos si pus la loc, nu este complicat. Cu o penseta rezolvi imediat.

Pe langa asta, ai putea sa incerci si clasica rezolvare, reinstalare de Windows big grin

Sau ai putea sa iti cumperi un adaptor wireless (un stick care permite receptia semnalului Wi-Fi).

| grindina explică (pentru DoarBogdan):

Am reinstalat windowsul deja, iar din pacate nu pot sa scot adaptorul din laptop, pierd garantia sad

| DoarBogdan a răspuns (pentru grindina):

E, dar cum? Ca atunci clar este o problema. De unde stii ca o pierzi? Este ca si cand ai pune tu in plus niste RAM, ii dai carcasa jos si gata. Are ceva sigiliu pe acolo?

| grindina explică (pentru DoarBogdan):

Nu am verificat daca are sigiliu, dar nici nu prea vreau sa risc :O

| grindina explică (pentru grindina):

Si prin dr la ce te referi? Scuze nu ma pricep așa bine :=

| DoarBogdan a răspuns (pentru grindina):

Nu cred eu ca are, cum am zis odata, cand mi-am luat eu laptopul actual (black friday), am fost la centru la EMAG si chiar cei de acolo desfaceau laptopuri noi, le puneau RAM cumparat separat odata cu laptopul si gata. Nu era niciun document pe acolo sau ceva legat de garantie.

Du-l in garantie daca face asa happy

| grindina explică (pentru DoarBogdan):

MErsi mult, acum am pe fn 15-25 ping

| grindina explică (pentru grindina):

Ma rog abia am inceout sa testez, te anunt daca mai apar probleme : D

| DoarBogdan a răspuns (pentru grindina):

Pai ai... dar cine stie cand revine? laughing Si nu vrem sa se ajunga la un moment crucial, fix cand ai nevoie laughing

| grindina explică (pentru DoarBogdan):

Well, au revenit : (((((((((( In caz ca are o legatura am routerul baisc de la digi (fiberhome) l am primit cand am facut abonamentul gigabit. Oricum, mai aveti niste fixuri?

| DoarBogdan a răspuns (pentru grindina):

Doar cele pe care le-am zis sad

| GabiDumitrescu a răspuns:

Meciuri competitive... laptop... wifi. Astea nu au ce cauta impreuna!

| grindina explică (pentru GabiDumitrescu):

=]]]] Eh, laptopul e destul de capabil pentru ce fac eu, iar ethernet nu am cum sa pun prea curand!