| SebbyHere a întrebat:

Am o intrebare!

Eu acum vreo 2 ani mi-am cumparat un calculator mai exact pachet cu tastatura, monitor, mouse si calculatorul.

Specificatii:

Procesor: Intel Core i3 3.5 GHz Dual Core
Ram: 4 GB
Placa video: nVidia GeForce GT 520
Placa de baza: Foxconn 2ABF

Intrebarea mea este: Pot schimba procesorul intr-un i7, Ram in 8 GB si Placa video intr-o Asus Radeon R9 280x sau o nVidia GTX 770, adica daca am luat un fel de pachet, merg aceste piese schimbate? si sunt bune pentru placa de baza care o am?

5 răspunsuri:
| SouLIce a răspuns:

Poti pune un i7 2700k si orice placa video compatimibila pci-e x16
Parerea mea este ca placa de baza este cam invechita

| vasy1997 a răspuns:

Da, se pot schimba, dar trebuie sa mergi la cineva care se pricepe sa o faca, placa de baza nu stiu ce sa zic, sper sa mearga

| SebbyHere explică (pentru vasy1997):

Nu este problema cu schimbatul pieselor, pe mine ma intereseaza daca i7, Radeon sau nVidia, ram 8gb, pot "sta" pe placa mea de baza care o am acum.

| sltlp a răspuns (pentru SebbyHere):

Pai nu.
Pentru ca i7 din generatia aia nu se mai fabrica, deci trebuie si alta placa de baza.
2. Daca ai bani de i7: 1200 lei + 1300 lei r9 280x+ ram inca 150-200 lei+sursa de macar 600w, ca r9 280x consuma mai mult decat 290x sau 290 sau 295. E cea mai mare bomba la consum. Da numai pana aici deja ai de-a bani pe rupte.
3. Daca ai atatia bani si le bagi in conserva aia, o sa crapi de nervi ca o sa trepideze carcasa mult...

| K0sti a răspuns (pentru SebbyHere):

Pai nu te uiti la specificatiile placii de baza, ca de aia ai internet? O sa gasesti in specificatii tot ce-ti trebuie!