| Cerbul47 a întrebat:

am o intrebare. In prezent am i7 3770 care este slab pentru jocuri ca battlefield 5 pentru ca are doar 4 nuclee si de aceea as dori sa imi cumpar ori i5 8500 folosit ori i5 9400f nou, ambele avand 6 nuclee si 6 procesoare doar ca 8500 are viteza intre 3.00 si 4.10 iar 9400f are intre 2, 90 si 4, 10 acesta fiind cu 2 la suta mai bun in teste la acelasi pret.(Am placa video gtx 1060 6gb).
Care sa fie? si se va observa performanta in jocuri gen batllefield 5 daca imi mai iau 2 placute de ram de 8 gb de 2666?

Răspuns Câştigător
| Frank51 a răspuns:

Fiecare joc are nevoie de alte resurse. Unele jocuri se folosesc mai mult de procesor, altele de placa video. Ideea e sa ai un pc echilibrat, iar ceea ce vrei tu sa faci este un overkill la procesor.

Ai cateva variante:
- treci pe 1070
- treci pe 8500, dar ai un bottleneck major la placa video
- treci pe 8500+1070, asta ar fi solutia optima

Sfatul meu personal este sa treci direct la 8500+1070, pentru ca orice modificare faci acum, este inutila si nu iti va aduce performante satisfacatoare.

3 răspunsuri:
| Frank51 a răspuns:

In primul rand nu acel procesor este problema ci placa video. Daca iti cumperi i5 8500 sau 9400 deja e lovitura sub centura pentru acel pc. Ca sfat, eu as inlocui acea placa video cu 1070, si abia apoi as face upgrade la 8500(daca este necesar evident). La ram depinde ce ai acum, dar diferenta mare oricum nu se va observa, decat in programe care folosesc excesiv memoria ram.

| Cerbul47 explică (pentru Frank51):

Dar in battlefield 1; 5 si majoritatea jocurilor care cer procesor mai bun(ex:i7 4790)imi arata ca procesorul este folosit 90-100% iar placa abia 50-60%,am 16 gb rami de 1600.

| Cerbul47 explică (pentru Frank51):

Ok merci, am sa tin cont de sfatul tau, mai întâi o sa trec la procesor sa vad diferențele pentru ca am in oras o sala de jocuri care are gtx 1060 6gb și i7 8700 si merg bine toate in 60 -70 constat(ma refer la battlefield 1 si 5 restul din ce joc eu in mai multe fps ) iar dupa am sa vad.

| Frank51 a răspuns (pentru Cerbul47):

Fiecare joc are nevoie de alte resurse. Unele jocuri se folosesc mai mult de procesor, altele de placa video. Ideea e sa ai un pc echilibrat, iar ceea ce vrei tu sa faci este un overkill la procesor.

Ai cateva variante:
- treci pe 1070
- treci pe 8500, dar ai un bottleneck major la placa video
- treci pe 8500+1070, asta ar fi solutia optima

Sfatul meu personal este sa treci direct la 8500+1070, pentru ca orice modificare faci acum, este inutila si nu iti va aduce performante satisfacatoare.