| danut2323231231 a întrebat:

Salut TPU, am o intrebare legata de snapchat. Tocmai ce am primit notificare cu cineva care "x vrea sa se imprieteneasca cu tine", intru pe snap si nu vad nimic legat de acea notificare. E un bug sau trebuie sa intru eu undeva? Am cautat acel nume in lista de adaugare prieteni si nu am gasit persoana.

2 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Se numeste "pescuitul prostilor", adica "phishing".
In momentul cand ai deschis mesajul, ti s-a incarat un malware pe dispozitiv (telefon, calculator, etc.), dupa care "expeditorul" va putea umbla in aparatul tau mai ceva decat tu, va putea sa vada /citeasca /modifice /sterge orice vrea.
Nu te mira daca ti se vor sparge conturile!

Concluzia: nu te "imprieteni" cu orice necunoscuti!

| 120bulevard a răspuns:

Cred ca e vreun bot sau cineva care a fost banat, mi s-a mai intamplat si mie pe Instagram de multe ori, daca iti trimite cineva vreun link ciudat sa nu-l deschizi, esti in regula.