| GasBoy a întrebat:

Salut TPU! Am o mare problema:Am un laptop Toshiba sattelite c660-11D,si se incinge foarte tare si de multe ori mi se inchide ecranul si imi spune ceva de,,Driver was stop working", si nu stiu ce sa fac ca ma dispera.Cred ca am o problema cu driverele pentru ca nu imi merg jocurile decat pe low graphics si minecraftul nu merge din cauza asta.

Răspuns Câştigător
| darrio2007 a răspuns:

Din cauza prafului acumulat in timp si a jocurilor.Acestea il infierbanta mult.Am acelasi laptop ca tine.Acum o luna l-am adus de la reparat din cauza incalzirii excesive.Am avut placa de baza curbata de la caldura.Foloseam un joc in ultimul timp pana sa se defecteze.Asa ca du-l la curatat acum cat merge.Placa de baza nu este chiar ieftina.

| GasBoy explică (pentru darrio2007):

Uite,am vazut tutoriale pe youtube in care spunea sa desfaci acolo la procesor si sa il cureti, dar daca ai acelasi laptop inseamna ca ai vazut ca nu se poate desface, sau se poate? Si cam cat costa sa il duc la reparat?

| GasBoy explică (pentru darrio2007):

Uite,am vazut tutoriale pe youtube in care spunea sa desfaci acolo la procesor si sa il cureti, dar daca ai acelasi laptop inseamna ca ai vazut ca nu se poate desface, sau se poate? Si cam cat costa sa il duc la reparat? ce-ar fi sa folosesc un cooler portabil adica unul din ala care se pune sub laptop? ar remedia situatia?

| darrio2007 a răspuns (pentru GasBoy):

Da.Intr-adevar asa se face.Dar este de preferat sa o faci la un service.Il curata si daca este nevoie iti inlocuieste si pasta termoconductoare.Nu l-am desfacut pe al meu pentru ca nu ma pricep si nu vreau sa stric ceva la el.De cand l-am reparat folosesc permanent un cooler.Si temperatura nu sare de 39 de grade.Folosesc programul HD Tune Pro pentru a-mi arata temperatura.Totusi,pe cat posibil, nu folosesc laptopul mai mult de 2 ore sa mearga continuu.Curatarea m-a costat 30 lei, in afara de inlocuirea placii de baza.La Caro Group in Galati.

| GasBoy explică (pentru darrio2007):

Deci daca ma duc acum cat placa de baza nu e afectata mi-ar lua maxim 50 de lei.

| darrio2007 a răspuns (pentru GasBoy):

Da.Am patit eu cu placa de baza dar caldura excesiva poate afecta si alte piese.

9 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

Mergi cu el la un centru it din oras si spune-le sa il curete si sa ii schimbe pasta termoconductoare. E de preferat la un service it, deoarece acei baieti au experienta.
Tot o idee buna, ar fi sa cumperi si un cooler pentru laptop, dar asta dupa ce il duci la curatat.
http://bit.ly/15UCU0U si iti tine laptopul la temperaturi mai scazute. Cumperi unul si il folosesti ani de zile fara probleme.

| GasBoy explică (pentru sltlp):

Ce-ar fi sa folosesc un cooler portabil adica unul din ala care se pune sub laptop? ar remedia situatia?

| sltlp a răspuns (pentru GasBoy):

Aia nu iti rezolva definitiv situatia. Cel cooler il recomand doar dupa ce cureti laptop-ul la un centru specializat.

| ViorelTeVede a răspuns:

Daca se incinge inseamna ca ai acumulat praf in interior.Aspira-l cu un aspirator prin gura de aerisire(stai linistit, nu va pati nimic, prin aceeasi situatie am trecut si eu).