| Ancutza12 a întrebat:

Am o nelamurire. Curand imi voi lua un laptop nou, dar nu m-am gandit la ce program sa ii cumpar. Eu, acum, folosesc Windows 7 Ultimate si ma gandeam sa pun acelasi program pe acel laptop. Dar vreau sa stiu daca Windows 8 este bun. Deoarece vreau un program cat mai avansat, dar nu vreau sa il cumpar si sa nu imi mearga deloc. Deci intrebarea este: Programul Windows 8 este bun? Daca da, cu ce laptop este mai compatibil? Daca aveti experienta, va rog raspundeti! Multumesc! happy

6 răspunsuri:
neluL
| neluL a răspuns:

Normal ca este mai bun Windows 8! Este compatibil cu multe laptopuri in functie si de cati bani dispui pentru un device. Daca imi dai o suma, poate te ajut mai departe!
O recomandare la 2600 lei
http://www.dc-shop.ro/......50m-2gb-l/
Alta la 2.404 Lei - http://www.esal.ro/......56942.html
Alta la 2.200 lei - http://www.oktal.ro/......93659.html
Alta la 1. 950LEI cu procesor Intel Core I3 Ivy Bridge de ultima generatie si doua placi video, o placa video dedicata de 1 GB nVidia GeForce GT 620M si una integrata Intel HD Graphics 4000 - http://www.zelix.ro/......che-2.html

| mgtow a răspuns:

E mai urat windows 8 dar nu se merita deloc, in general.

| Matt24 a răspuns:

Daca ai win7, zic ca n-ai nevoie de 8.Versiunea 8 este mai mult pentru dispozitivele cu touchscreen dar merge si pe dispozitivele fara.Pentru ce vei folosi laptopul? Te-ai gandit la Linux?

| Seby90 a răspuns (pentru Matt24):

Eh, i-o trebui linux pentru facebook acum. Lasa, ca nu stie ce e ala.

Pai practic, din punctul tau de vedere, windows 8 sau 7... sunt la fel. Daca te incanta metro UI, go for 8. Daca nu. ramai la 7. Sunt fan windows 7, si dupa cum vezi, windows are obiceiul sa scoata un windows bun si dupa unul nasol rau... Asteptam urmatoarea versiune de windows din moment ce 7 a fost mai bun decat vista.

La nivel de hardware, hm. putin complicat. Dar minimum este: Placa video dedicata, procesor Intel i3/i5/i7, si minimum 4 gb ram. Daca vrei ceva mai rapid iti sugerez un SSD, care inlocuieste clasicul hard disk. Dar are undeva la 80-120gb, sunt si versiuni mai mari dar incep sa aiba niste preturi exorbitante. Cel de 120gb este undeva in jurul sumei de 400-500 lei.

| dani0822 a răspuns:

Este compatibil cu toate laptopurile lansate dupa 2009(si mai devreme)adica necesita minim un procesor de 1000 Mhz, 2 Gb ram si un HDD de 20 GB

| Bianca2397 a răspuns:

Windows 8 este foarte bun si se potriveste cu toate laptop-urile, am si eu si foarte bun.