| Stefan_Bagdan_1985 a întrebat:

Am o nelamurire si o intrebare,si anume,procesorul meu adica CPU usage-ul, sau utilizarea procesorului meu, sare de la 0 la 8, de 2 la 12, si tot asa! NU stiu ce sa ii mai fac...am debifat cateva programe din startup(am vazut asta intr-un videoclip pe un site)doar pe cele pe care le pot debifa fara grijji,fara ca pc-ul meu sa pateasca nimic! Si tot nimic,tot asa patesc,si cand joc un joc,din cauza aceasta,imi da low fps,adica jocul merge ok si deodata,se misca sacadat, timp de o secunda 2, si tot asa! este foarte enervant! Stiu ca imi ruleaza un program sau mai multe,si asta imi cauzeaza,dar nu stiu care! Exista vreun program care sa aiba grija de genul asta de probleme,sau exista vreo setare pentru asa ceva sa scap de lag-ul asta nemernic? Ca pc-ul este bunicel, nu e o geoarsa de laptop, cu care nu poti face nimic! este un Acer Aspire E1-531G! Deci cine ma poate ajuta cu niste sfaturi sau niste link-uri, sau nu stiu. ceva!

Răspuns Câştigător
| diazbucuresti a răspuns:

Daca ai laptop atunci problema e de la praf, am avut aceiasi problema cu toate laptopurile mele odata la 6 luni ( in functie de cat mult praf exista in camera ) incepe sa se miste greu cooler-ul incepe sa se auda ca o drujba se misca greu si poti sa si prajesti cartofi pe el cu putin noroc. Ce faci? Daca te pricepi deschizi laptopul si cureti cooler-ul de praf, schimbi pasta termica de la procesor si gata e ca nou. Nu e din cauza programelor de la start-up si mai mult din cauza temperaturii procesorului. Daca nu te pricepi poti sa il duci la un service te costa maxim 150 RON sau poti sa cauti pe youtube un tutorial cum sa il cureti singur daca nu te pricepi, intrii pe youtube si dai search " Acer aspire e1 531G cleanup "
Bafta

| Stefan_Bagdan_1985 explică (pentru diazbucuresti):

Mersi de raspuns! La asta ma gandeam si eu, praful de la cooler sa fie cauza! pentru ca atunci cand am cumparat laptop-ul, am si jucat unele jocuri si anume Far Cr3, de exemplu! Atunci se misca bine la rezolutie maxima, si toate setarile la mediu! era ok...am sters jocul ca m-am plictisit de el, si dupa un timp, cred ca dupa 4-5 luni, chiar 6, mi-a venit iar cheful de el,neavand ce sa mai joc,si am constatat ca pe aceleasi setari,plus ca am instalat si ultimul driver pentru placa video,trebuia sa mi se miste mult mai bine,dar ce sa vezi,surpriza, se misca cu lag si cadrele se miscau sacadat! Am dat rezolutia mai mica si calitatea video pe low, si abia atunci puteam sa joc cat de cat jocul, bineinteles iarasi cu mici sacadari din cand in cand! Deci in concluzie, un laptop trebuie curatat la vre0 4-5 sau 6 luni, nu? Sa vad daca il pot curata singur, daca nu, sa ma caut in buzunare de vreo 100 de lei, ca chiar daca mai am 18 luni de garantie, curatarea cooler-ului si a laptop-ului, nu intra in garantie, ci costa 100 ron, ca m-am si interesat in prealabil!

3 răspunsuri:
| CoL00SaL a răspuns:

Foloseste programul CCLeaner su TuneUp 2014...

| Stefan_Bagdan_1985 explică (pentru CoL00SaL):

Le am, dar nu ma ajuta cu nimic! trebuiesa vad cum sa fac sa ii curat cooler-ul! multumesc de raspuns!