| JPH a întrebat:

Am o problema. Am aproape 2 luni de cand am luat laptopul : http://www.mediagalaxy.ro/......-free-dos, si mi-am luat dark souls 3 insa cu toate ca am setarile la low + rezolutia la 1360x786 [asa mi-a recomandat programul nVidia geforce experience] mi se incalzeste tare procesorul si am abia in jur de 45-55 de fps; temperatura procesorului ajunge in jur de 92 grade in mai putin de 10 minute de joc. Este normal? Astept raspuns si poate si o idee de la ce ar putea fi. Multumesc!

8 răspunsuri:
| K0sti a răspuns:

La o pocnitoare de laptop la care acelasi cooler deserveste si procesorul si GPU-ul, care se incinge mai rau decat procesorul, cam ce pretentii ai?
Asa arata un laptop pe care te poti juca cat de cat, racire independenta pe fiecare procesor: http://www.epasystems.ro/wp-content/uploads/2015/02/inside-laptop-msi.jpg

| JPH explică (pentru K0sti):

La fel ca si CPAElites, nu ai venit cu nimic de folos. Fara suparare dar mai bine stati in banca voastra si nu spuneti nimic decat sa vorbiti fara folos. Nu vreau sa fiu rau dar chiar ce spui este pe langa ce am cerut eu.

| K0sti a răspuns (pentru JPH):

Ai cerut o parere...ti-am dat-o!
Dat fiind faptul ca lucrez in domeniu si stiu ce e in porcariile astea de laptopuri, ca toata ziua desfac la ele...de bune ce sunt!

| JPH explică (pentru K0sti):

Probabil nu ai citit bine. Eu am intrebat daca este normal si eventual de la ce ar putea fi. Eliminand faptul ca se incalzeste ar trebui sa mearga lejer cu 60 fps la low cu acele specificatii, deci nu, nu mi-ai dat un raspuns corespunzator cerintei. Multumesc oricum.

| K0sti a răspuns (pentru JPH):

Ti-am dat, da e greu sa gandesti...
Procesoarele cand depasesc o anumita temperatura intra in protectie termica si le scade frecventa de lucru, ghici ce se intampla cu fps-urile voastre! Greu?

| CPAElites a răspuns:

Il ti pe peat/tine? I-ai cumparat Cooler Pad?

Ce dracu va cumparati laptop si dupa si il tine pe post de desktop?
Laptop-ul ala nu e pentru gaming.

| JPH explică (pentru CPAElites):

Nu stiu cum sa-ti zic dar nu poti sa cari un desktop dupa tine. Laptopul l-am luat din mai multe motive, totusi, raspunsul tau este complet inutil. Ai raspuns doar ca sa te afli in treaba? Pe langa faptul ca specificatiile sunt bune pentru gaming nu poti sa zici ca cerand sa joc dark souls 3 la low fara probleme este mult. Si da am si cooler si nu il tin in vreun fel sa se supra-incalzeasca. Pe langa ca raspunzi aiurea mai si comentezi.

| JPH explică:

Astept de preferat un raspuns de la cineva care are laptop [ de preferat la fel] cu aceleasi specificatii.