| BunaZiuaMerio a întrebat:

Salut tpu.Am o problema.Astazi pc-ul meu s-a restartat de 2 ori fara sa ii fac ceva.Imi puteti spune de ce?

7 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

De supărare sau variații de tensiune - nu neapărat "șocuri"

| GabiDumitrescu a răspuns:

Posibil socuri de tensiune, posibil sa inceapa sa se duca sursa sau placa de baza. Cam greu de ghicit.

| NLS a răspuns:

Daca problema continua in mod repetat in zilele urmatoare, cel mai probabil e sursa. sau placa de baza.

Ce componente principale are PC-ul, si ce sursa ai? (brand si modelul exact, il gasesti pe stickerul sursei).

Sursa scoate un zgomot ciudat, sau de ventilator descentrat?

| PainTech a răspuns:

Pot fi multe chestii ( probleme cu sursa, caderi de tensiune, actualizari, probleme software, etc. ).

Trebuie sa fie un Event Log care sa iti dea mai multe informatii.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru PainTech):

Tensiunea oricum nu e batuta in cuie... cand variatiile alea depasesc un +/- 10-15%, atunci o mai ia cate o scula bagata in priza razna. Procentul tolerat depinde de calitatea sursei. La asta ajuta si un UPS sau macar un regulator de voltaj. La APC-ul meu, de exemplu, pot seta din soft de la ce voltaje sa intre protectia. Event Log-ul standard de la Windows nu prea are cum sa iti dea rapoarte privind calitatea curentului daca tu nu ai un device care sa iti raporteze asta...

| PainTech a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Calitatea curentului nu. Dar mai scadem din posibilitati.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru PainTech):

Da, ideea e ca de regula la Windows nu prea vezi restart fara ecran albastru. Eu am patit in ultimele luni sa imi mai iau cate un ecran albastru in bot, insa niciodata nu s-a restartat de capul lui. Placa de baza + procesor din 2012, insa UPS de calitate, sursa de te lingi pe bot (Seasonic Platinum Fanless 460 W), cel mai probabil ceva cauzat de drivere sau SSD-ul care incet-incet se duce (are 40.000 de ore de functionare si vreo 50% viata raportat de aplicatia de la SanDisk). Oh, da, plus drivere de te doare capul pe partea de sunet - softul de la castile wireless Sennheiser GSP 370, doua placi externe Creative (X3 si G6), Asus Xonar DS intern, Fiio X3 II USB DAC, softul cam mizerabil al celor de la Natec/Genesis (tastatura RX 85 RGB)... deci o gramada de motive de instabilitate. happy