| Robert23 a întrebat:

Am o problema cu calculatorul si sper sa ma puteti ajuta. De ceva timp aproximativ o luna cand pornesc pc'ul incepe sa scoata un zgomot deranjant care provine de la culler dar nu stiu din ce motiv ...si calculatorul imi proceseaza mai greu ca de obicei... sper sa ma puteti ajuta!

Răspuns Câştigător
| DeyCj a răspuns:

Acel zgomot de care zici poate fi din 3 cauze:
PRAF.
Remediu:Curăţă cooler-ul cu o pensulă dar după dezasamblarea acestuia din sursa de alimentare şi inplicit deconectarea de la reţea.
AXUL ROTOR NU MAI ARE LUBREFIANT
Remediu:Ungerea acestuia fie cu putină vaselină ajutat de o scobitoare sau ceva subţire, fie cu spray de curăţat contactele(pe un tub am dat 15 lei) fie cu un amestec de vaselina cu motorină, ajutat de o seringă cu care vei injecta lubrefiantul între siguraţa interioară şi ax, urmata de protejarea acestuia cu un capăcel.
AXUL PALELOR ESTE DESCENTRAT
Remediu:înlocuirea cooler-ului cu un altul nou, deoarece acest defect se datorează uzurii puternice.
Şi e normal să lucreze mai greu computer-ul daca alimentarea nu mai are răcire, nu mai funcţionează optim, deci nu mai dă energia de care are nevoie computer-ul în parametrii.Succese

2 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

O fi stricat cullerul, cumpără unul nou.

| Robert23 explică:

Mersi.am rezolvat!