| Fr3dy a întrebat:

Am o problema cu HDD(cred). Cand ma joc pe pc(BAA,FC3, SYNDICATE) sau cand am mai multe aplicatii deschise am un fel de freeze-uri(stutter-e) de 0. 2sec, 0.5sec,si se misca destul de greu(durata de deschidere a unei aplicatii este destul de mare) si este destul de enervant.Aceste stuttere se intampla,in cazul jocurilor atunci cand sunt evenimente noi sau intru pe o mapa in care nu am mai fost, iar in cazul tasking-ului mi se blocheaza cursor-ul pentru 0.2s cand despachetez ceva sau deschid mai multe aplicatii.

Am downloadat aplicatia HD TUNE si am avut doua erori(warning)
1. (05)Reallocated Sector Count |Description : Number of damaged sectors which have been replaced :1
|Status The drive has damaged sectors.

2. (C7)ULTRA DMA CRC Error Count |Description Number of interface communication errors :15
|Status There were communication errors.This may be caused by a damaged cable.

Va rog sa ma ajutati cu aceasta problema.Ar putea fi cablul de la HDD-MOBO? Sa fie HDD-u pe moarte?

Multumesc mult!

15 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am aceeasi problema. Am inteles ca trebuie sa schimbi cablul SATA care leaga HDD-ul de placa de baza (n-am rezolvat inca). Uite si alti oameni cu aceeasi problema: http://forum.computergames.ro/......blema.html

| Fr3dy explică (pentru anonim_4396):

Si tu ai stuttere in jocuri(adica se blocheaza pentru 0.2, 0.5s)?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Fr3dy):

Da. Se aude un sunet scurt din unitate si imediat se blocheaza. Nu numai in jocuri. Sunt si momente in care totul merge bine dar cam rar.

| Fr3dy explică (pentru anonim_4396):

Da,problema ta e la fel ca a mea. poti sa-mi lasi id-ul tau de messenger?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Fr3dy):

Nu folosesc messenger si oricum nu cred ca te pot ajuta cu ceva, sunt paralel cu "umblatul in calculator". Sunt la fel de confuz ca si tine, am mentionat mai sus ca n-am rezolvat problema.

| Fr3dy explică (pentru anonim_4396):

Aha,apropo am schimbat cablul de la HDD-MOBO, dar nu s-a schimbat nimic, problema a ramas, am citit pe internet ca s-ar putea sa am,, bad sectors(bad-uri) si ca va trebuie sa fac un low-level format.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Fr3dy):

Cel mai probabil amandoi trebuie sa economisim bani sa ne luam HDD-uri noi.

| Fr3dy explică (pentru anonim_4396):

Probabil,dar tot nu inteleg de ce se manifesta in felul asta.Am mai avut un hdd de 160gb si a cedat dintr-o data fara sa caraie, sau sa faca probleme precum acesta.

| Fr3dy explică (pentru anonim_4396):

Incearca cu hdd regenerator v 1.71 poate te ajuta, la mine acum inca scaneaza.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Fr3dy):

Nu-mi fac mari sperante. am desfacut unitatea si am mutat cablul in celalalt slot. vreo doua ore parea ca merge perfect apoi a inceput iar sa faca la fel.

| Fr3dy explică (pentru anonim_4396):

Aceeasi senzatie am avut-o si eu.dar din pacate nu s-a rezolvat nimic.

| Fr3dy explică (pentru anonim_4396):

Am terminat testul in hdd regenarator in 2 ore, nu exista nici un sector bad.
Deci am schimbat cablul de la hdd-mobo si nu am nici un bad sector, ce poate sa fie?
Am sa schimb tastatura si mouse-ul poate sa fie un conflict intre HDD si ps2?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Fr3dy):

N-are legatura. 100% e de la Hdd

| MasterStefan a răspuns:

Se pare ca ai ceva baduri.Eu sunt de părere ca hardul e pe moarte.Dar poate sa supraviețuiască și câteva luni sau ani. happy Totodată poate sa fie și alta problema.

| Fr3dy explică (pentru MasterStefan):

Pai de la ce sa fie? Sa schimb cablul ide/ata?