| LoveIsLove4Ever a întrebat:

Funda am o problema la HDD-ul secundar un WDC 1600JS. Datele S.M.A.R.T arata cam asa :
(05) Rellocated Sector Count - Warning
(BE) Airflow Temperature - Failed
(C4) Rellocated Event Count - Warning
(C5) Current Pending Sector - Warning
(C7) Interface CRC Error Count - Attention
Health Status - Warning
Current Temperature 57*C
Alte Probleme : Periodic se "restarteaza" HDD-ul, inainte se aude un CLICK puternic, o oprire de motor si o pornire de motor dupa cateva CLICK-uri puternice si isi reia activitatea
Cat mai rezista pana cedeaza

6 răspunsuri:
| CinevaNou a răspuns:

Este evident ca nu l-ai primit nou, ci a fost folosit ceva vreme. Cel mai probabil l-ai primit deja pe moarte.
Nu iti poate spune nimeni cu siguranta cat mai rezista, asa ca fa backup la tot ce ai nevoie cat mai repede.
Si temperatura aia e uriasa pentru hdd, o sa ii grabeasca moartea. Cu restul cum stai?

| LoveIsLove4Ever explică (pentru CinevaNou):

Restul toate OK, temperatura era gresia, era un defect al progamului, l-am reinstalat si mi-a aratat 38*C, am verificat cu un fel de termometru electronic sim ia indicat 39*C

| CinevaNou a răspuns (pentru LoveIsLove4Ever):

Cam caldut, dar mult mai bine decat 57.
AI facut backup la fisiere? in fiecare secunda poti sa pierzi din ele.
Daca era vorba doar de cateva bad sectors puteai incerca un chkdsk /f sau cu hdd regenerator, dar pare ca are mult mai multe probleme...

| LoveIsLove4Ever explică (pentru CinevaNou):

Te pricepi la electronica?

| CinevaNou a răspuns (pentru LoveIsLove4Ever):

Stiu doar cateva chestii de baza, mai mult ma pricep la chestii ce tin de soft.

| LoveIsLove4Ever explică:

A, si 5197 porniri in 3558 de ore si mentionez ca l-am primit cadou acum 2 saptamani, eu nu ma port asa cu pc-ul meu