| anonim_4396 a întrebat:

Am o problema cu instalarea de windows in laptop. Eu in momentul acesta am un win 7 pe el si as vrea sa-i instalez xp. Bag cd-ul, se buteaza, dar dupa ce a terminat de incarcat acele fisiere de la inceput imi apare o eroare cum sa verific hardul de virusi, sa inlatur "hard drives" si sa ii dau un disk check. Precizez ca pana acum am avut numai win 7 pe el, xp nu a fost niciodata instalat si as vrea sa mai trec putin si la el. Cd-ul cu win xp este bun. Stiti ce ar trebui sa fac? As aprecia un raspuns de la cunoscatori. Multumesc, FUNDA! happy

7 răspunsuri:
| Niiiicu a răspuns:

Dupa cum descri cd tau are vreun virus pe el, incearaca sa faci alt cd, iar daca nici asa nu merge e posibil sa ai ceva pe hdd care sa impiedice instalarea

| αɴι28 a răspuns:

N-ar trebui sa-ti instalezi XP.
In 2014 cei de la Microsoft vor inchide suportul pentru windows XP, si nu cred ca ai vrea sa-ti bagi iarasi windows-ul la loc.

| IonutGaby a răspuns:

Scimba DVD cu care instalezi windows-ul, probabil are vreun virus

| Jipa95 a răspuns (pentru IonutGaby):

Nu..cd-ul merge pe alt pc perfect cap-coada nu este de la cd

| gogυ a răspuns:

Cu paragon hard disc manager de pe hirens boot cd stergi partitia cu MBR-ul (aia de 100 mb)si aia pe care ai windowsul.

| Şaptepăcate a răspuns:

Problea e ca winxp nu are drivere pentru HDD SATA, incearca sa vezi in bios ceva configurare pentru acest tip de HDD, un enable undeva sau disable
Dai o cautare la xp on a SATA hard drive poate gasesti o solutie
Ceva cu driverele modelului placii de baza pe un stick si F6 la inceput cand copiaza fisierele necesare instalarii windows ului

| MrLobaLoba a răspuns:

Eraore nu cred ca are ceva de-aface cu calculatorul tau, incearca sa instalezi windows de pe alt CD, baftawinking