| AleXAlExAnDrU03 a întrebat:

Am o problema cu laptopul.Am băgat un driver de la bios si nu imi mai apare nimic pe ecran. Menționez ca am un laptop Acer Aspire 5100. Deci nu imi mai apare ni macar Acer pe ecran nimic.Va rog ajutati-ma!

7 răspunsuri:
| K0sti a răspuns:

"driver de la bios"? Aoleu...

| gelu1970 a răspuns:

Sa faci update la bios nu e indicat. ai facut o greseala mare.
ai sanse mari sa fii "ucis" placa laptopului, desi nu e lege.

| RaduTN a răspuns:

Du-te la un service si vezi daca iti mai pot repara placa de baza, daca nu, imi pare rau dar trebuie sa-ti cumperi alt laptop.

| valentin75 a răspuns:

Salut! La laptop nu se recomanda rescrierea biosului! Poti merge cu el la o firma specializata sa-ti repare sau sa vada ce se mai poate face cu el. Daca se merita!

| StalkerSoul a răspuns:

Imi pare rau sa-ti spune dar te-a mancat undeva... si asta e. l-ai stricat, i-ai stricat "inima" placa de baza... si la laptop e naspa. trebuie sa cumperi altul. o zi buna

| Admunssen a răspuns:

Nu exista drivere pentru BIOS! In cel mai bun caz ai vrut un update de BIOS. Acesata operatiune este foarte riscanta si trebuie lasata specialistilor. Se fac doar cu pricepere, studiu in amanuntit despre BIOS, despre versiunea superioara, sub un Back-up de tensiune, cunostinte despre compatibilitatea noii versiuni, dar toate astea dupa un motiv bine intemeiat. Din pacate, de-acum e foarte complicat. Un Service iti poate schimba chipul BIOS-ului. Exista posibilitatea sa nu mai poata fi rescris. Asa deduc.